Najczęstsze awarie w samochodach

najczestrze_awarie_w_samochodach.jpg

Własny samochód wiąże się nie tylko z przyjemnością jazdy i możliwością szybkiego transportu do miejsca docelowego. To również pewne obowiązki. Poza opłatą paliwa i ubezpieczenia użytkownicy muszą ponieść koszty eksploatacyjne, takie jak wymiana oleju czy kół. Jednak jednym z największych kosztów jest awaria pojazdu. Wymiana uszkodzonych części, naprawy mechanizmów i opłaty związane z holowaniem pojazdu mogą stanowić znaczny wydatek dla każdego kierowcy. Sprawdź, jakie awarie najczęściej występują w samochodach i poznaj sposoby na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Najpopularniejsze usterki

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się kierowcy, są awarie hamulców. To poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie oznaki problemów z hamulcami. Częstą przyczyną awarii są uszkodzone lub skorodowane przewody hamulcowe, dlatego też nie zapominaj o kontrolowaniu poziomu płynu hamulcowego. Niedobór tej cieczy może być oznaką wycieków, co wymaga natychmiastowej reakcji.

Inną przyczyną problemów z hamulcami są zużyte klocki hamulcowe. Jeśli nie zostaną wymienione na czas, mogą powodować problemy podczas hamowania, szczególnie na nierównej drodze.

Kolejną przyczyną awarii hamulców może być zagotowanie płynu hamulcowego, które występuje najczęściej podczas długotrwałego hamowania. W takiej sytuacji warto hamować silnikiem, co zmniejsza eksploatację klocków hamulcowych i zużycie paliwa.

Pamiętaj, że awarie hamulców są bardzo niebezpieczne i mogą skutkować poważnymi wypadkami. Jeśli podejrzewasz problemy z hamulcami, nie ryzykuj i jak najszybciej udać się do serwisu samochodowego.

Następną usterką, z którą mierzą się kierowcy, jest awaria układu elektrycznego. Przyczyn takich awarii jest wiele, na przykład:

  • zwarcia w instalacji,
  • spalenie bezpieczników,
  • wyczerpanie przeciążonego akumulatora,
  • wady fabryczne.

Chociaż awarie układu elektrycznego zwykle nie są tak niebezpieczne jak awarie hamulców, to warto regularnie kontrolować ich stan, by potem nie być niemile zaskoczonym podczas jazdy.

Kolejny powszechny problem wiąże się z awarią silnika. Przyczyn takich awarii jest wiele, wśród których najczęściej wymienia się: zatarcie lub zerwanie paska rozrządu oraz problemy z turbiną. Jednakże regularna wymiana oleju silnikowego oraz kontrolowanie jego poziomu może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii silnika, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych pojazdów z turbosprężarką.

Nie można także zapomnieć o uszkodzonej lub przebitej oponie. Chociaż nie da się całkowicie zabezpieczyć przed takim zdarzeniem, warto być na nie przygotowanym. Obejmuje ono monitorowanie stanu koła zapasowego oraz ciśnienia w nim. Dobrze również mieć w samochodzie podnośnik i klucz do kół, aby w razie potrzeby można było wymienić uszkodzoną oponę na drodze.

Jak zmniejszyć ryzyko zaskoczenia awarią samochodu?

Nie ma niezawodnego sposobu, dzięki któremu można by było uniknąć niespodziewanych zdarzeń w czasie jazdy. Możesz za to spróbować zminimalizować ryzyko, pomogą Ci w tym regularne przeglądy stanu technicznego auta.

Wpływ na tę kwestię ma także wymiana części zgodnie z zaleceniami producenta. Kupowanie części z nieznanych źródeł nie jest najlepszym pomysłem, warto więc stawiać na sprawdzone sklepy, do których zalicza się m.in. moto sklep w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego Aspol.

Gdzie szukać sprawdzonego mechanika samochodowego?

Wcześniej czy później na pewno spotkają Cię problemy z samochodem, zawsze możesz podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. Jednym z nich jest regularna kontrola pojazdu, którą wykonasz w warsztacie Aspol. To dobra opcja, jeśli szukasz sprawdzonego mechanika w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego.

W warsztacie Aspol szybko i profesjonalnie naprawisz usterki. Cieszy się on doskonałą reputacją wśród kierowców, którzy cenią sobie uczciwe podejście do klientów i profesjonalną obsługę. Wszelkie usługi świadczone są z najwyższą starannością, co daje kierowcom pewność, że w trakcie jazdy nie zaskoczy ich awaria samochodu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!