Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek samochodowych?

na_co_zwrocic_uwage_przy_wyborze_zarowek_samochodowych.jpg

Wybór odpowiedniej żarówki samochodowej może być kłopotliwy, zwłaszcza dla osób, które nie są specjalistami w dziedzinie motoryzacji. Obecnie na rynku jest wiele różnych żarówek, które różnią się od siebie parametrami, ceną oraz jakością. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas zakupu idealnie dopasowanych żarówek samochodowych.

Rodzaje żarówek samochodowych

Do najpopularniejszych typów żarówek samochodowych należą:

Żarówki halogenowe

Są to najczęściej stosowane żarówki samochodowe. Działają na zasadzie przepływu prądu przez nić żarzącą, która jest otoczona halogenowym gazem. Halogenowe żarówki charakteryzują się wysokim natężeniem światła i długą żywotnością. Wśród tego rodzaju żarówek wymienić można m.in.: żarówki H1, H2, H3, H4, H7, W, P i R.

Żarówki ksenonowe

Żarówki ksenonowe są bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywą dla żarówek halogenowych. Zamiast nici żarzącej, używają łuku wyładowczego, który emituje intensywne światło o zimnej barwie. Ksenonowe żarówki są bardziej energooszczędne i trwalsze niż halogenowe, ale również droższe. Ten rodzaj żarówek podzielić można na: żarówki D1S, D2S, D3S, D4S, D1R, D2R, D3R i D4R.

Żarówki LED

Żarówki LED są jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie oświetlenia samochodowego. Emitują intensywne, białe światło, zużywając przy tym bardzo mało energii. Ponadto charakteryzują się długą żywotnością i dużą odpornością na wibracje. Wyróżniamy dwa rodzaje żarówek LED samochodowych Ba15s i Bay15d.

Żarówki ksenonowo-halogenowe

Żarówki ksenonowo-halogenowe to hybryda żarówek ksenonowych i halogenowych. Działają na zasadzie łuku wyładowczego, jak żarówki ksenonowe, ale zastosowano w nich halogenowy system chłodzenia. Żarówki te charakteryzują się dużą jasnością, lepszym oświetleniem drogi i długą żywotnością.

Jakie żarówki samochodowe wybrać?

Przedstawiamy kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze żarówek samochodowych. Są to kryteria, na które zwracają uwagę mechanicy samochodowi i specjaliści motoryzacji.

  1. Typ żarówki — przed zakupem żarówki należy upewnić się, jaki rodzaj żarówki jest wymagany przez producenta samochodu. Wiele modeli samochodów używa różnych typów żarówek, np. halogenowych, ksenonowych, LED itp. Niezastosowanie się do zaleceń producenta może prowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej samochodu.
  2. Jakość żarówki — nie warto oszczędzać na jakości żarówki. Wybierając markową i renomowaną firmę, zyskujemy pewność, że żarówka będzie spełniać swoje zadanie i działać bezproblemowo przez długi czas. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają zgodność z normami europejskimi.
  3. Moc żarówki — to jeden z ważniejszych parametrów, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze żarówki. Wiele samochodów ma specjalne zalecenia dotyczące mocy żarówki, które nie powinny być przekroczone. W przypadku przekroczenia mocy żarówki może dojść do przegrzania instalacji elektrycznej samochodu, co może skutkować uszkodzeniem żarówki oraz całego układu elektrycznego.
  4. Temperatura barwowa — to parametr, który określa barwę emitowanego światła. Współczynnik ten jest mierzony w kelwinach (K) i odnosi się do widma światła emitowanego przez żarówkę. Im wyższa temperatura barwowa, tym światło jest jaśniejsze i bardziej białe. Dla przykładu 2700K to żółte światło, a 5000K to chłodne białe światło.

Pomoc profesjonalistów w sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim

Równie ważnym aspektem przy wyborze odpowiednich żarówek samochodowych jest znalezienie profesjonalnej hurtowni motoryzacyjnej. Moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol to miejsce, gdzie możesz liczyć na bogatą ofertę żarówek samochodowych i profesjonalną pomoc. Jeśli nie wiesz, jakie żarówki będą odpowiednie dla Twojego samochodu, wystarczy skontaktować się ze specjalistami PHU Aspol, którzy Ci chętnie doradzą w tym temacie.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!