Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu używanego?

na_co_zworcic_uwage_przy_wyborze_samochodu_uzywanego.jpg

Zakup używanego samochodu bywa stresującym i trudnym wydarzeniem. Na rynku ogłoszeniowych jest coraz więcej nieuczciwych sprzedawców, którzy wiedzą co i jak ukryć, aby zarobić jak najwięcej za samochód, który jest wart znacznie mniej. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze samochodu używanego? Jak nie paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy i jak zweryfikować sprawność i wartość pojazdu? O tym w poniższym artykule.

Jak zweryfikować ogłoszenia?

Gdy zapadnie decyzja o wymianie samochodu na nowy, w pierwszej kolejności większość z nas szuka wymarzonego pojazdu na portalach ogłoszeniowych. Już na tym etapie trzeba być ostrożnym i wiedzieć, czego się szuka. Jakich ogłoszeń unikać? Niepokojące mogą być te ogłoszenia, w których wymieniane są same superlatywy na temat danego samochodu. Używane auto ma to do siebie, że nosi znamiona zużycia i że pewne jego elementy nie będą w pełni sprawne, co wcale nie oznacza, że samochód jest nie wart uwagi - wymaga on naprawy lub wymiany pewnych części, ale warto o tym wiedzieć zanim kupi się samochód.

Co można zweryfikować samemu?

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne - również w zakresie wyboru nowego samochodu. Dlatego kierowca przyglądający się używanemu pojazdowi powinien zwrócić uwagę zarówno na kwestie techniczne, jak i prawne. Szczególnie ważne są:

  • Lakier i stan nadwozia - szukać należy odprysków, zarysowań, wgnieceń, ognisk korozji, widocznej szpachli czy fabrycznej powłoki lakierniczej. Korozji szukać należy między pokrywą silnika a przednimi błotnikami, a także tylnymi błotnikami i klapą bagażnika. Warto również przyjrzeć się temu, czy elementy karoserii są odpowiednio spasowane, czy jednak samochód może być powypadkowy. Nie ma nic złego w poprawkach lakierniczych, jednak o zmianach tego typu powinno się informować potencjalnego kupca.
  • Historia pojazdu - dzięki temu można sprawdzić historię wypadków, dane pojazdu i to, czy auto nie pochodzi z kradzieży. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu samochodu używanego.
  • Oględziny silnika - podejrzliwość powinna wzbudzić zbytnia czystość silnika, jest to częsta praktyka wśród nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują zatuszować ślady wycieków. Warto poprosić o odpalenie silnika i sprawdzenie koloru spalin - jeżeli będą białe i gęste, to może to oznaczać uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Z kolei spaliny o niebieskim zabarwieniu mogą wskazywać na spalanie oleju silnikowego.
  • Przebieg - zazwyczaj kierowcy decydują się na sprzedaż pojazdu, gdy licznik pokazuje około 150 000 – 200 000 kilometrów i jest to optymalna wartość przebiegu. Jeżeli jednak komuś zależy na tym, aby jeździć możliwie jak najdłużej sprawnym autem, to zdecydowanie lepiej zainwestować w samochód z przebiegiem poniżej 100 000 kilometrów. Trzeba jednak być gotowym na to, że samochody z niskim przebiegiem często mają cofnięty licznik.
  • Jazda testowa - niektóre usterki nie będą widoczne gołym okiem, dlatego warto sprawdzić samochód podczas jazdy. Najważniejsze, aby wykonać kilka pełnych skrętów kierownicą, zarówno w trakcie postoju, jak i powolnej jazdy. Zaniepokoić kierowcę powinny postukiwania i/lub opór, które mogą świadczyć o usterkach układu kierowniczego.

W czym warto zasięgnąć porady specjalisty?

Mechanik od ręki sprawdzi poziom: oleju w silniku, płynu chłodniczego, hamulcowego i płynów eksploatacyjnych w układzie wspomagania kierownicy. Na prośbę kierowcy przeprowadzi on również wnikliwą kontrolę elektroniki i diagnostykę komputerową. Wizyta w warsztacie samochodowym jest bardzo ważna - w jej trakcie mechanik podpowie, jakie elementy nadają się do wymiany i czy samochód nie potrzebuje szerszej diagnostyki, a tym samym nie warto go kupować.

Jeżeli pochodzisz z Tomaszowa Mazowieckiego i szukasz mechanika, to mamy dobrą wiadomość! PHU Aspol to nie tylko warsztat samochodowy, ale również komis samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim. W naszym serwisie sprawdzisz, czy używany samochód jest wart swojej ceny i czy jest w dobrym stanie technicznym. Zapraszamy!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!