Na co wpływa ciśnienie w oponach?

na_co_wplywa_cisnienie_w_oponach.jpg

Właściwe ciśnienie w oponach ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, właściwej eksploatacji opon, właściwej reakcji samochodu na ruchy kierownicą i niskiego zużycia paliwa.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach? Gdzie mogą być nieszczelności, które powodują wycieki powietrza z opony? Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu.

We współczesnych samochodach stosuje opony bezdętkowe. Dla utrzymania właściwego ciśnienia w oponie niezbędna jest szczelność samej opony, sprawna maszynka (popularnie zwana wentylem), jak również szczelne połączenie pomiędzy stopką opony a stykającą się z nią wewnętrzną obręczą felgi.

Producent samochodu określa rozmiar felg i opon, jakie mogą być stosowane w danym aucie, a także wartości ciśnienia w oponach (np. 2,4 bar). Wartości ciśnienia mogą być inne dla opon na przedniej i na tylnej osi pojazdu.

Na co wpływa ciśnienie w oponach?

Odpowiednie ciśnienie w oponach sprawia, że:

  • samochód szybko i właściwie reaguje na ruchy kierownicą;
  • układ hamulcowy i zaawansowane układy bezpieczeństwa działają we właściwy sposób;
  • siła napędowa jest właściwie przekazywana na koła auta;
  • pojazd zachowuje właściwy prześwit;
  • opony pracują we właściwy sposób.

Zbyt niskie i zbyt wysokie ciśnienie w oponach

Jak wspomnieliśmy wcześniej, producent auta określa właściwe ciśnienie, jakie powinno panować w oponach auta. Co się dzieje, jeśli ciśnienie będzie niewłaściwe?

 

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje, że bardzo mocno zużywa się środkowa część opony (ściera się bieżnik pośrodku opony). Zmniejsza się powierzchnia bieżnika, która styka się z nawierzchnią drogi. Przez to auto będzie gorzej hamować, gorzej przyspieszać i gorzej się prowadzić.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje zwiększone zużycie paliwa, przegrzewanie się opony (mogące doprowadzić do wystrzału i utraty panowania nad pojazdem), zużycie bieżnika opony na brzegach, możliwość przecięcia opony przez felgę, możliwość uszkodzenia felgi (zwłaszcza aluminiowej), zwiększoną drogę hamowania i utrudnione działanie układów bezpieczeństwa aktywnego.

Ciśnienie powinno być zawsze zgodne z wartościami podanymi przez producenta auta.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach raz na tydzień, chyba że Twoje auto jest wyposażone w system TPMS, bezpośredni z czujnikami w wentylach. Jeśli Twój pojazd ma tylko system TPMS pośredni (bez czujników, wykorzystujący wskazania czujników prędkości obrotowej ABS), także sprawdzaj ciśnienie w oponach.

Dlaczego w oponie jest zbyt wysokie ciśnienie?

Jedynym powodem jest zbyt silne napompowanie opony, powyżej wartości zalecanych przez producenta auta.

 

Dlaczego w oponie jest zbyt niskie ciśnienie?

Najczęstszy powód to wycieki powietrza z opony, uszkodzona maszynka (wentyl opony) albo zbyt słabe napompowanie opony. Wycieki powietrza z opony mogą być powodowane przez dziurę albo nieszczelności na styku stopki opony z wewnętrzną obręczą felgi. Mogą być one spowodowane przez korozję.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Do tego celu służy ciśnieniomierz, który podłącza się do wentyla. Można bez problemu kupić ciśnieniomierz manualny (najtańszy) albo elektroniczny. W ciśnieniomierz wyposażone są również pompki do kół i kompresory do kół. Bardziej opłacalny jest zakup pompki lub kompresora z ciśnieniomierzem.

W samochodach z systemem TPMS tzw. bezpośrednim (z nadajnikami w wentylach) ciśnienie w każdej oponie wyświetlane jest na desce rozdzielczej.

Zapraszamy do FHU Aspol – po nowe opony i po akcesoria

FHU Aspol, sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza! W naszym sklepie znajdziesz nowe opony wielu producentów, letnie, zimowe i całoroczne. Nasi sprzedawcy pomogą Ci dobrać opony do Twojego auta, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. W naszej firmie kupisz również dobre pompki i kompresory z precyzyjnymi ciśnieniomierzami. Mamy także ciśnieniomierze elektroniczne.

Moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim należy do sieci Profi Auto. Dzięki temu jesteśmy w stanie oferować mnóstwo części i akcesoriów w świetnych cenach. Zapraszamy na ulicę Główną 76.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!