Kiedy zmienić opony na letnie?

kiedy_zmienic_opony_na_letnie.jpg

Za oknem robi się coraz cieplej i zaczynasz myśleć o zmianie opon zimowych na letnie? To dobry pomysł, musisz jednak wiedzieć, kiedy wymienić opony na letnie, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

W tym artykule podpowiadamy, kiedy należy kupić nowe ogumienie oraz wyjaśniamy, jakie są różnice między dostępnymi na rynku oponami.

Różnice między oponami zimowymi a letnimi

Opony zimowe przeznaczone są do jazdy w trudnych warunkach zimowych, takich jak śnieg i lód, podczas gdy opony letnie przystosowane są do jazdy po rozgrzanym i miękkim asfalcie. Właściwości mieszanki gumowej, z której wykonane są opony, wpływają na ich przystosowanie do konkretnej nawierzchni.

Mieszanka w oponach letnich jest twardsza i sztywniejsza, aby jazda po rozgrzanej nawierzchni nie wpłynęła na odkształcenie opony i lepkość.

Z kolei w oponach zimowych stosuje się miękką mieszankę, która nie twardnieje w mrozie, aby bieżnik mógł skutecznie współpracować z nawierzchnią pokrytą śniegiem lub lodem. Różnice w mieszance są kluczowe dla właściwości opon i ich odpowiedniego funkcjonowania w różnych warunkach pogodowych.

Różnicą, którą wyłapiesz na pierwszy rzut oka, jest wygląd bieżnika. Bieżnik opony zimowej cechuje się głębokim rzeźbieniem, nacięciami, rowkami i lamelami, dzięki którym ogumienie lepiej sprawdza się w trudnych warunkach zimowych. Bieżnik z powodzeniem może wbić się w śnieg i lód, a to przekłada się na większą przyczepność opony i kontrolę nad pojazdem.

Opony letnie charakteryzują się mniej złożonym wzorem bieżnika w porównaniu do opon zimowych. Mają one płytsze rowki i mniej nacięć, co odpowiada za przyczepność i skracanie drogi hamowania na suchych i mokrych nawierzchniach. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji, ten rodzaj opon zużywa mniej paliwa oraz generuje mniejsze hałasy podczas jazdy.

Kiedy należ kupić nowe opony samochodowe?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy wymienić opony zimowe na letnie. Wszystko tak naprawdę zależy od pogody. W okresie przejściowym, kiedy zima ustępuje miejsca wiośnie, warunki atmosferyczne potrafią być nieprzewidywalne. Z tego powodu nie zaleca się zmiany opon na letnie już po pierwszych ciepłych dniach.

Nie musisz się jednak martwić o to, że będziesz musiał wymienić opony z zimowych na letnie na chybił trafił. Przyjęło się, że sezonowa wymiana opon powinna odbywać się, gdy średnia dobowa temperatura wynosi nie mniej niż 7°C. Jednakże ze względu na zmienność warunków na przełomie pór roku, trudno jest dokładnie określić, kiedy nadejdzie odpowiedni czas na zmianę ogumienia. Dlatego nie zaleca się wymiany opon na letnie po pierwszych kilku ciepłych dniach, lepiej poczekać aż pogoda się ustabilizuje.

Czy warto samodzielnie wymieniać opony na letnie?

Co będzie lepszą opcją: warsztat samochodowy czy samodzielna wymiana opon na letnie? Choć posiadanie podstawowych narzędzi, takich jak klucz czy lewarek, może nam umożliwić wymianę, to nie zawsze będzie to dobry pomysł. Aby mieć pewność, że opony zostały poprawnie zamontowane, lepiej udać się do mechanika, który dysponuje odpowiednimi maszynami w zakładzie wulkanizacyjnym, tak jak to ma miejsce w naszym warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim. Taki specjalista będzie w stanie nie tylko wymienić opony, ale także wyważyć koła, co jest niezwykle istotną kwestią.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wymianę opon na własną rękę, to komplety letniego ogumienia w atrakcyjnych cenach znajdziesz w naszym sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.

Wymiana opon letnich a mandat

Czy można otrzymać mandat za opony letnie? Tak, możesz dostać mandat za jazdę na oponach letnich, jeśli nie spełniają one wymagań dotyczących ich stanu technicznego lub rozmiaru. Choć nie ma w Polsce obowiązku sezonowej wymiany opon, policjanci podczas kontroli mogą zwrócić uwagę na stan kół i nałożyć kary finansowe za jazdę na zużytych oponach z niskim poziomem bieżnika, uszkodzonych lub niedopasowanych do pojazdu. Dlatego też, gdy zauważysz te objawy, koniecznie udaj się do naszego moto sklepu w Tomaszowie Mazowieckim. W Aspol znajdziesz ogumienie w korzystnej cenie!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!