Kiedy należy wymieniać tarcze i klocki hamulcowe?

tarcze_i_klocki_hamulcowe.jpg

Wraz z upływem czasu tarcze i klocki hamulcowe – tak jak każdy podzespół samochodowy – się zużywają. Ze względu na specyfikę pracy układu hamulcowego należy te elementy regularnie wymieniać. Kiedy jest to niezbędne?

Szkół wymiany tarcz i klocków hamulcowych jest kilka – niektórzy wymieniają te elementy po przejechaniu określonej ilości kilometrów, inni po wystąpieniu objawów, a jeszcze inni robią to na podstawie oględzin.

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów nie jest idealną metodą. Zgodnie z tą zasadą klocki hamulcowe w zależności od samochodu trzeba wymienić po około 15-25 tys. kilometrów. Z kolei o nowych tarczach hamulcowych należy pomyśleć po około 70-80 tys. kilometrach.

Przebieg nie jest jednak najlepszym wyznacznikiem. Style jazdy kierowców różnią się od siebie, ci kierowcy, którzy jeżdżą szybciej lub mogą rozwinąć prędkość (na przykład na autostradzie), będą częściej wymieniać klocki i tarcze, niż kierowcy, którzy utrzymują stałą prędkość i jeżdżą po mieście. Także model samochodu ma znaczenie, SUV lub limuzyna zużyją tarcze znacznie szybciej.

Klocki hamulcowe wyposażone są w czujniki bądź sygnalizatory zużycia. W zależności od twojego samochodu informację o konieczności wymiany części zobaczysz na ekranie komputera albo po prostu usłyszysz sygnał dźwiękowy (taki sygnał usłyszy każdy kierowca, niezależnie od modelu). Pamiętaj jednak, że nie każdy dźwięk oznacza od razu wymianę klocków. Mogą go także spowodować inne czynniki, takie jak pogoda, wilgoć, czy czas postoju samochodu. W takiej sytuacji najlepiej poczekać kilka dni, jeśli pisk będzie się utrzymywał, to jest spora szansa, że trzeba wymienić klocki.

W przypadku tarcz znaczenie ma również materiał, z którego zostały one wykonane. Ceramiczne i węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, które są jednymi z najdroższych na rynku, są niezwykle odporne na zużycie, dlatego też wymienia się je niezwykle rzadko. Tańsze tarcze trzeba zmieniać znacznie częściej.

Objawy zużycia tarcz i klocków hamulcowych

Po czym można jeszcze spotkać, że tarcze i klocki hamulcowe się zużyły? Zacznijmy od klocków, ważna jest ich grubość. Zgodnie z przyjętymi regułami trzeba je wymienić w momencie, w którym okładzina cierna ma grubość 1,6 mm.

Powodem do wymiany klocków są też ich uszkodzenia takie jak:

  • nierównomierne hamowanie na osi – poznasz to po tym, że samochód jest ściągany w jedną stronę;
  • pęknięta okładzina – to efekt złego montażu;
  • zeszklenie ciernego materiału – powodują je mocne, krótkotrwałe hamowania;
  • spalenie materiału ciernego przez przegrzanie – to może nastąpić w wyniki awarii zacisku albo podczas hamowania awaryjnego z bardzo wysokiej prędkości.

Jak przedstawia się sytuacja z tarczami hamulcowymi? Zużycie tarcz także oznacza się mniejszą grubością. Doświadczony mechanik samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim, jakiego znajdziesz u nas, potrafi na oko ocenić, czy tarcza jest do wymienia, czy też nie. Istnieje również przyrząd do kontroli krawędzi tarcz, dobry sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim będzie miał go w asortymencie.

Oznaką uszkodzenia tarczy hamulcowej może być też pęknięcie lub skrzywienie tarczy. Tego typu usterkę bardzo łatwo można wyłapać, wszelkie drgania na kierownicy, czy w okolicach zawieszenia są sygnałem, że tarcze nie działają tak, jak powinny.

Kolejnym objawem, który koniecznie wymaga interwencji, jest spadek skuteczności hamowania. W sytuacji, w której poczujesz, że auto pcha cię do przodu podczas hamowania, niezbędnie skontaktuj się z warsztatem. To znak, że czas wymienić tarcze hamulcowe i umówić się na wizytę do mechanika w Tomaszowie Mazowieckim.

Odwiedź nasz warsztat samochodowy i sklep z częściami samochodowymi w Tomaszowie Mazowieckim

Szukasz warsztatu oferującego pełną mechanikę pojazdową w Tomaszowie Mazowieckim? W PHU ASPOL proponujemy naszym klientom szereg usług. Prowadzimy również sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim, więc nie tylko wymienisz u nas klocki i tarcze hamulcowe, ale również kupisz je w atrakcyjnej cenie. To nie jedyne auto części dostępne w sprzedaży. Do wyboru masz też: bezpieczniki samochodowe, akumulatory, filtry powietrza, kabinowe i oleju, szczęki, klocki, tarcze i zaciski hamulcowe, elementy zawieszenia, części do układu chłodniczego, wydechowego, hamulcowego, kierowniczego czy klimatyzacji oraz narzędzia warsztatowe i wyposażenie warsztatu.

Zgłoś się do naszego sklepu lub warsztatu samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim, jeśli cenisz wysoką jakość idącą w parze z przystępną ceną.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!