Jakie są objawy zepsutej skrzyni biegów?

jakie_sa_objawy_zepsutej_skrzyni_biegow.jpg

Nietypowe zachowanie samochodu podczas zmiany biegów może wywołać u kierowcy niepokój. Warto jednak wiedzieć, jakie są rzeczywiste objawy zepsutej skrzyni biegów, aby potrafić rozróżnić jednorazową i nieszkodliwą anomalię od poważnej awarii. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy awarii skrzyni biegów i zadbaj o skrzynię biegów swojego pojazdu!

Manualne skrzynie biegów — objawy awarii

Awaria manualnej skrzyni biegów najczęściej objawia się trudnością w zmianie biegów. Kierowca odczuwa wtedy opór lub wręcz niemożność przejścia na wyższy bieg. Może to świadczyć o problemach z synchronizatorami, łożyskami lub innymi elementami skrzyni biegów.

Popularnym objawem usterki są również niepokojące dźwięki, takie jak skrzypienie, stukanie. Warto przejechać samochodem kilka dodatkowych kilometrów, najlepiej z pasażerem na pokładzie i podjąć próbę wychwycenia miejsca, z którego dochodzą niecodzienne odgłosy. To z pewnością pomoże mechanikowi podczas stawiania diagnozy.

Inne fizycznie odczuwalnie oznaki uszkodzenia skrzyni biegów to m.in. trzęsienie lub wibracje pojawiające się przy konkretnych prędkościach, lub podczas zmiany biegów. Może to oznaczać problemy z wałem napędowym lub łożyskami skrzyni biegów. Właściciele samochodów z uszkodzonymi skrzyniami biegów często mogą zauważyć słaby lub utracony moment obrotowy. Jeśli samochód traci moc podczas przyspieszania, może to wskazywać na problemy z przekładnią.

Jak rozpoznać zepsutą automatyczną skrzynię biegów?

Rozpoznanie zepsutej automatycznej skrzyni biegów może być nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku manualnej skrzyni biegów, ale można zauważyć kilka podobnych objawów. W przypadku uszkodzenia skrzyni mogą pojawić się znaczne trudności w przełączaniu biegów, takie jak opóźnienia, szarpanie lub niesprawne załączanie. Awarię mogą sygnalizować również skoki lub szarpnięcia podczas zmiany biegów.

Podobnie jak w przypadku skrzyni manualnej, usterka skrzyni automatycznej może objawić się w postaci drżenia i wibracji odczuwalnych podczas jazdy, a zwłaszcza podczas zmiany biegów. Samochód może zacząć też mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniego biegu na wzniesieniach, szczególnie podczas opadania w dół.

Uszkodzona skrzynia automatyczna może również powodować odczuwalną utratę mocy i opóźnienie reakcji samochodu na działania kierowcy. Nowsze modele pojazdów są w stanie informować kierowcę o usterce zapaloną kontrolką na desce rozdzielczej, ale właściciele starszych aut również mogą samodzielnie wykryć podobny problem. Skontrolowanie samochodu w poszukiwaniu ewentualnych wycieków jest dobrą metodą wczesnego diagnozowania uszkodzeń.

Jak dbać o skrzynię biegów, aby uniknąć awarii?

Odpowiednia konserwacja i częste kontrole stanu skrzyni biegów mogą przedłużyć żywotność tego elementu oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się awarii. Kierowca powinien regularnie sprawdzać poziom płynu przekładniowego i upewniać się, że jest on na właściwym poziomie. Inną metodą jest wdrożenie prawidłowej procedury rozruchu i zatrzymania samochodu. Należy zawsze odczekać kilka sekund, aby skrzynia biegów mogła się zaadaptować. Powinno się unikać natychmiastowego przełączania biegów na odwrót, zwłaszcza gdy samochód jeszcze się porusza.

Warto stosować się do tych zasad również podczas samej jazdy — zaleca się unikanie gwałtownych przyspieszeń i nagłych hamowań, ponieważ takie zachowanie może negatywnie wpływać na skrzynię biegów. Kierowca powinien stosować płynne przełączanie biegów, aby zmniejszyć obciążenie skrzyni. Podczas chłodnych dni warto pozwolić skrzyni się ogrzać przed rozpoczęciem jazdy. To pomoże w lepszym smarowaniu i zapobiegnie zużyciu elementów.

Najlepszym sposobem o dbanie o skrzynie biegów jest oczywiście regularne przeprowadzanie przeglądów oraz wykonywanie konserwacji skrzyni biegów zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. To pomoże we wczesnym wykryciu potencjalnych problemów i ich naprawie przed dalszymi uszkodzeniami. Do rad producenta warto stosować się również w kwestii wyboru odpowiedniego płynu przekładniowego. Niewłaściwe płyny mogą powodować problemy z działaniem skrzyni biegów.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!