Jakie są objawy i skutki przepalonego tłumika samochodowego

jakie_sa_objawy_i_skutki_przepalonego_tlumika_samochodowego.jpg

Tłumik stanowi istotny element układu wydechowego, a przy tym jest niezwykle podatną na uszkodzenia częścią. Duże znaczenie ma tutaj lokalizacja tłumika – znajduje się ona w podwoziu, czyli miejscu, w którym łatwo o różnego rodzaju usterki mechaniczne.

Dlaczego tłumik jest tak ważny? Ta część wpływa na różne aspekty podróżowania i korzystania z samochodu – m.in. od tej części zależy zużycie paliwa, praca silnika, a nawet komfort jazdy.

Jak więc można zminimalizować ryzyko uszkodzenia tłumika? Znając przyczyny i objawy, łatwiej wyłapiesz problemy z tłumikiem, a przy tym zmniejszasz szansę na to, że zostanie on uszkodzony. Sprawdź, co podpowiada mechanik z Tomaszowa Mazowieckiego.

Zanim jednak przedstawimy Ci przyczyny i objawy, chcemy wyjść od podstaw, czyli definicji tłumika. Dla wielu osób to spora, metalowa puszka, która jest częścią podwozia samochodu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to istotny element pojazdu, którego nie można lekceważyć.

Tłumik, jak po części wskazuje sama nazwa, ma za zadanie tłumić odgłosy silnika, a przy tym oczyszczać spaliny wydalane do atmosfery. To bardzo ważny element samochodu, ponieważ redukuje drgania układu o wysokiej częstotliwości. Ponadto chroni układ wydechowy przed wpadaniem w rezonans w momencie, kiedy znajduje się on na wyższych obrotach.

Przyczyny przepalania się tłumików samochodowych

Tłumik pracuje w wyjątkowo nieprzyjaznym środowisku, z tego względu tak często dochodzi do jego przepalania. Nie jest to jednak jedyna przyczyna uszkodzenia tego elementu, tłumik samochodowy przepala się również w sytuacjach, w których:

  • przeciętna temperatura spalin wynosi między 600 a 700;
  • agresywne związki chemiczne – które niosą się wraz ze spalinami – stopniowo „przeżerają” stal, nawet jeśli jest ona wysokiej jakości;
  • woda osiada się na wydechu;
  • powstaje wzmożona korozja, która jest efektem soli połączonej z wodą;
  • zanieczyszczenia, które zalegają na drogach, wraz z wodą albo pyłem osiadają na tłumikach oraz innych elementach wydechu.

Warto tutaj zaznaczyć, że za przepalanie tłumika bardzo rzadko odpowiada tylko temperatura spalin. Zazwyczaj wysoka temperatura spalin to czynnik, który przyczynia się do nieszczelności w osłabionym przez pozostałe zjawiska tłumiku. Pamiętaj też, że niska jakość materiałów wykorzystanych w produkcji tłumika, może zwiększyć szanse na to, że element się przepali.

Objawy uszkodzenia tłumika

W momencie, w którym tłumik samochodu przepali się, pojawia się w nim dziura. Jej rozmiary mogą się różnić – może być trudna ona do uchwycenia albo mieć dość spore wymiary. Ponieważ tłumik samochodowy znajduje się pod samochodem, odkrycie nieszczelności wymaga zajrzenia pod pojazd. Możesz jednak dostrzec objawy, które wskazują na przepalony tłumik. Które z nich zauważysz, siedząc za kierownicą?

Pierwszy z nich nie tyle dostrzeżesz, ile usłyszysz. Przepalony tłumik samochodowy przeważnie wydaje niepokojące hałasy, które od razu powinieneś móc usłyszeć. Dźwięk może się od siebie różnić – jedni kierowcy usłyszą klekotania, a inni buczenie.

Kolejny objaw związany jest z pracą silnika. W zależności od rozmiaru nieszczelności możesz mieć większe lub mniejsze problemy z uruchomieniem silnika. Moc silnika może spadać bez żadnego logicznego wyjaśnienia albo jednostka może się dławić. Te dwa objawy pojawiają się, ponieważ część trafiających do tłumika spalin cofa się do kolektora wydechowego i zakłóca pracę motoru.

W niektórych przypadkach możesz poczuć zapach spalin w kabinie pasażerskiej. Jeśli spaliny uciekają na boki, możesz je także dostrzec – przesuwają się one na przód samochodu i unoszą ponad maską.

Powyższe objawy powinny zachęcić Cię do sprawdzenia tłumika i całego układu wydechowego. Możesz to zrobić samodzielnie albo odwiedzić mechanika samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim.

Odwiedź nasz moto sklep lub warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim

Chcesz naprawić tłumik samochodowy? Skontaktuj się z naszym warsztatem – najprawdopodobniej jesteśmy najlepszym wyborem, jeśli interesuje Cię mechanika pojazdowa w Tomaszowie Mazowieckiem.

Oprócz usług mechanika możesz skorzystać też z usług naszego sklepu motoryzacyjnego w Tomaszowie Mazowieckim. W naszym sklepie z częściami samochodowymi Tomaszowie Mazowieckim kupisz wyłącznie tłumiki samochodowe od sprawdzonych producentów.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!