Jakie mogą być objawy uszkodzonego sprzęgła samochodowego?

jakie_moga_byc_objawy_uszkodzonego_sprzegla_samochodowego.jpg

Sprzęgło samochodowe jest elementem układu napędowego, łączącym dwa lub więcej obracających się wałów. Składa się z tarczy, docisku i łożyska. Jest częścią intensywnie użytkowaną i poddawaną działaniu różnych sił i z czasem ulega stopniowemu zużyciu. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Funkcje sprzęgła samochodowego

Sprzęgło w samochodzie pełni niezwykle ważną funkcję i jego sprawne działanie jest istotne dla właściwego działania pojazdu. Jego podstawową funkcją jest przenoszenie momentu obrotowego silnika na skrzynię biegów. Umożliwia uruchamianie i płynną zmianę biegów. Obsługiwane jest za pomocą pedału sprzęgła oraz systemu zwalniającego.

Czym objawia się ślizganie sprzęgła?

Najbardziej oczywistym objawem zużytego sprzęgła jest sytuacja, w której kierowca nie jest w stanie włączyć kolejnego biegu. Innym symptomem uszkodzenia sprzęgła jest ślizganie się. Występuje ono wówczas, gdy samochód nie przyspiesza współmiernie do rosnących obrotów silnika. Zjawisko to jest zauważalne przede wszystkim podczas ruszania i przyspieszania. Wynika najczęściej z wyeksploatowania sprzęgła i może zwiastować awarię. Doświadczony kierowca wystąpienie problemu ze sprzęgłem zauważy niemal od razu. Chcąc przyspieszyć, dociskamy pedał gazu. Wówczas wzrastają obroty silnika i powinno mieć to przełożenie na przyspieszenie pojazdu. Jeśli sprzęgło się ślizga, wzrosną w tej sytuacji wyłącznie obroty silnika a prędkość się nie zmieni niemal wcale.

Powody ślizgania się sprzęgła samochodowego

Awaria może wynikać z uszkodzenia poszczególnych elementów sprzęgła i są to:

 • zużycie elementów ciernych na powierzchni tarczy sprzęgła;
 • zużycie sprężyny talerzowej na docisku sprzęgła;
 • zaolejenie okładzin ciernych tarczy sprzęgła w efekcie uszkodzenia uszczelniacza wału korbowego;
 • uszkodzenie lub zablokowanie się linki sprzęgła;
 • źle wyregulowanie linki sprzęgła.

Co zrobić, gdy sprzęgło w samochodzie się ślizga?

Gdy kierowca spostrzeże, że sprzęgło się ślizga, trzeba w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę. W tym celu najlepiej udać się doświadczonego mechanika w Tomaszowie Mazowieckim. Prawdopodobnie za wystąpienie problemy będzie odpowiadać zużyta tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła lub łożysko oporowe. W warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim sprawdzona zostanie linka sprzęgła lub wysprzęglik a po ustaleniu przyczyny usterki, przystąpi specjalista do wymiany sprzęgła. Co istotne, nie wymienia się pojedynczych elementów, lecz kompletny zestaw.

Może się zdarzyć, że sprzęgło tuż po wymianie również będzie się ślizgać. Ta sytuacja może wynikać z błędnego montażu.

Inne objawy awarii sprzęgła samochodowego

Ślizgające się sprzęgło to nie jedyny problem, jaki może dotyczyć tego elementu. Wśród innym objawów awarii, które łatwo zauważyć, należy wymienić:

 • głośna praca sprzęgła;
 • szarpanie lub wibracje sprzęgła podczas ruszania lub zmiany biegów;
 • trudności z odpaleniem samochodu;
 • utrudniona lub niemożliwa zmiana biegu;
 • utrudnione lub niemożliwe wysprzęglenie;
 • niestandardowe odgłosy w trakcie naciskania lub puszczania pedału sprzęgła – trzaski, skrzypienie lub stukanie;
 • nieprzyjemny zapach spalenizny podczas jazdy.

Wystąpienie któregokolwiek z powyższych objawów wymaga skonsultowania z mechanikiem w Tomaszowie Mazowieckim. W Aspol specjaliści wysokiej klasy dokonają profesjonalnej wymiany sprzęgieł zarówno do automatycznych skrzyń biegów jak i manualnych, każdego modelu i marki samochodu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!