Jak zadbać o samochód po zimie?

jak_zadbac_o_samochod_po_zimie.jpg

Wiosna to doskonały czas, aby nie tylko posprzątać dom i ogród, ale także zadbać o auto, którego stan techniczny mógł ucierpieć w trakcie zimy. Bez względu na to, czy posiadasz samochód osobowy, czy użytkowy, warto zrobić gruntowny przegląd i pielęgnację, żeby cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą. Sprawdź, jak zadbać o samochód po zimie. Podpowiadamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Przegląd podwozia

Błędem popełnianym przez wielu kierowców jest skupienie się na pielęgnacji części samochodowych, które są widoczne dla oka. Zanim jednak zadbasz o zewnętrzny wygląd auta, poświęć chwilę na elementy, których nie widać, jak na przykład podwozie. Mycie podwozia może być nieco trudne i wymaga dostępu do kanału lub najazdu, które często są w opłakanym stanie i niebezpieczne w użytkowaniu.

Dlaczego warto umyć podwozie? W ten sposób wyeliminujesz błoto, sól, piasek oraz inne zabrudzenia, które mogą przyczynić się do powstawania korozji. To także doskonała okazja do kontroli zawieszenia i elementów zlokalizowanych pod samochodem, takich jak przewody instalacji, koło zapasowe itd. Do mycia podwozia wystarczy Ci zwykła szczotka lub myjka ciśnieniowa. Uważaj jednak podczas mycia komory silnikowej – niewiele trzeba, aby zalać wrażliwą elektronikę, do której zalicza się m.in. alternator.

Wymiana opon po zimie

Większość polskich kierowców posiada dwa komplety opon – letnie i zimowe. Wymiana ich w dobrym serwisie trwa około godziny, ponieważ konieczne jest wyważenie kół oraz sprawdzenie, czy felgi nie są zakrzywione. Zawsze możesz postawić na ogumienie wielosezonowe, które bez problemu znajdziesz w naszym sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim Aspol. Pamiętaj o tym, aby upewnić się, czy posiada ono oznaczenie 3PMSF na boku opony.

Z powodu nieprzewidywalnej pogody wiele osób ma problem z określeniem daty wymiany opon w swoim pojeździe. Ogólna zasada mówi, że opony powinno się wymienić na zimowe w sytuacji, gdy średnia dobowa temperatura w ciągu kilku dni spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Miej jednak na uwadze wiek opon, ten czynnik również ma znaczenie. Zazwyczaj producenci zalecają wymianę opon po około 5 latach od ich produkcji, niezależnie od ich bieżnika. Jeśli opony wykazują oznaki zużycia, takie jak nierównomierny bieżnik, pęknięcia czy odkształcenia, należy je natychmiast wymienić.

Zrób przegląd hamulców w zaprzyjaźnionym warsztacie

Zima to szczególnie trudny okres dla hamulców pojazdów. Piasek i zanieczyszczenia mogą gromadzić się na tarczach hamulcowych i okładzinach, co przyspiesza ich zużycie. Co więcej, zimą hamulce są narażone na szereg innych niekorzystnych czynników.

Płyn hamulcowy, który znajduje się w przewodach hamulcowych, jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci. W okresie jesienno-zimowym, gdy jest więcej opadów, wilgotność może się zwiększyć, co przekłada się na właściwości wspomnianego płynu. Warto więc skontrolować jego stan i sprawdzić, czy parametry są w porządku. Woda w płynie hamulcowym obniża temperaturę jego wrzenia, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Podczas długich i stromych zjazdów, zwłaszcza w terenach górzystych, temperatura płynu hamulcowego może znacznie wzrosnąć i doprowadzić do jego zagotowania, co z kolei skutkuje utratą siły hamowania.

Aby sprawdzić stan płynu hamulcowego, skorzystaj ze specjalnego miernika kontrolującego temperaturę jego wrzenia. Pierwszym objawem, który wskazuje na niski poziom płynu, jest miękki pedał hamulca. W takiej sytuacji warto skontaktować się z mechanikiem i skonsultować dalsze działania.

Mechanika pojazdowa w Tomaszowie Mazowieckim – postaw na naszych specjalistów

Potrzebujesz wykonać przegląd lub wymienić opony? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Posiadamy w pełni profesjonalny i nowoczesny sprzęt, a dodatkowo pracują u nas mechanicy z wieloletnim doświadczeniem.

Jeśli szukasz mechanika samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim, zapraszamy do Aspol. Zadzwoń lub wyślij maila, aby umówić się na wizytę w naszym warsztacie.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!