Jak szybko odmrozić szybę samochodu?

zamaraznieta_szyba_samochodowa.jpg

Każdy właściciel samochodu, który nie posiada własnego garażu, co roku zmaga się z tym samym problemem — koniecznością odmrażania i odśnieżania szyb. Poza standardowymi rozwiązaniami istnieje również kilka sprytnych sposobów, pozwalających zaoszczędzić czas spędzony na pozbywaniu się pokrywy lodowej z szyb. Sprawdź, jak szybko odmrozić szybę samochodu.

Zmiotka i skrobaczka

Klasyczne narzędzia w postaci zmiotki i skrobaczki powinny być podstawowym wyposażeniem każdego samochodu, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Są tanie, wytrzymałe i łatwo dostępne i bardzo dobrze spełniają swoją funkcję. Każdy kierowca powinien jednak pamiętać, aby przed zakupem zmiotki i skrobaczki sprawdzić ich odporność na nacisk oraz jakość materiałów, z których zostały wykonane. Warto wybrać niezawodne i trwałe narzędzia, które posłużą przez wiele lat, nawet jeśli ich koszt jest stosunkowo niski.

Przy wybieraniu zmiotki i skrobaczki dobrze jest również zwrócić uwagę na rozmiar powierzchni czyszczącej. Dzięki temu manualne odśnieżanie auta będzie znacznie łatwiejsze i potrwa krócej. Ostatnim aspektem, który jest głównie podyktowany wygodą użytkownika, jest sama forma tych narzędzi. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów skrobaczek i zmiotek, również w postaci połączonych narzędzi, które umieszczone są na dwóch końcach jednego długiego uchwytu. Ten wariant jest szczególnie polecany osobom o niższym wzroście, które mogą mieć problem z dosięgnięciem śniegu zalegającego np. na dachu samochodu.

Chemia samochodowa — sklep motoryzacyjny Tomaszów Mazowiecki

Nieco wygodniejszym rozwiązaniem od narzędzi do manualnego usuwania lodu i śniegu z samochodu jest zastosowanie chemii samochodowej. Odmrażacze oparte na alkoholu rozpuszczają zamrożoną warstwę, dzięki czemu kierowca nie musi pozbywać się jej samodzielnie. Płyn do odmrażania doskonale nada się również do usuwania lodu z uszczelek drzwi lub szyb, który może skutecznie utrudnić dostanie się do pojazdu oraz uniemożliwić uchylenie szyby.

Warto jednak pamiętać, że chemia samochodowa nie zastąpi zwykłej skrobaczki, zwłaszcza w przypadku ujemnych temperatur lub grubej warstwy lodu. Dlatego dobrym pomysłem jest zakupienie odmrażaczy w płynie z myślą o zapewnieniu sobie dodatkowego wsparcia przy usuwaniu śniegu, a nie jako głównego rozwiązania.

Zapobieganie zmrożeniu szyb

W zimie często można zauważyć maty, kartony lub koce umieszczone na przednich szybach zaparkowanych samochodów. Jest to rozwiązanie pozwalające zapobiec wytworzeniu się lodu, dzięki któremu kierowcy mogą zaoszczędzić sporo czasu podczas zimowych poranków. Zakup specjalnej maty to koszt kilkudziesięciu złotych, a sam jej montaż i demontaż jest banalnie prosty.

Jedynym minusem stosowania maty lub koca jest zebrana na ich powierzchni wilgoć, którą kierowca wprowadza do środka pojazdu. W przypadku przechowywania maty w pojeździe należy pamiętać o regularnym wietrzeniu kabiny. Nadmiar zebranej wilgoci będzie w innym wypadku osiadał się na wewnętrznej stronie szyb i zamarzał, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Triki na szybkie odmrożenie szyb w samochodzie

Odmrażanie szyb jest dość pracochłonnym i nieprzyjemnym zadaniem, zwłaszcza podczas chłodnych poranków. Wielu kierowców często szuka szybkich i sprytnych sposobów na usunięcie śnieżnej pokrywy, które pozwolą zaoszczędzić im czas. Jedną z metod jest samodzielne wykonanie domowego odmrażacza z mieszanki octu lub alkoholu z wodą. Taki środek można przygotować poprzez wymieszanie ich w proporcji 3:1 lub 2:1. Innym sposobem jest stworzenie mikstury z 70% alkoholu propylowego oraz niewielkiej ilości płynu do naczyń. Taki preparat nie tylko usunie lód z szyby, ale i pozwoli uniknąć zamarzania wycieraczek.

Choć zdania na temat kolejnej metody usuwania lodu z szyb samochodu są podzielone, do odmrożenia szyby można wykorzystać również zwykłą letnią wodę. Polanie szyby gorącą wodą może spowodować pęknięcie szyby, dlatego niezwykle istotne jest pilnowanie odpowiedniej temperatury. Aby uniknąć późniejszego zamarzania zastosowanej wody, można wcześniej umieścić ją w szczelnym worku foliowym i usuwać lód poprzez przykładanie wypełnionego worka do powierzchni szyby.

Po więcej porad związanych z samochodami zapraszamy do naszego warsztatu samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!