Jak przygotować samochód na jesień

jak_przygotowac_samochod_na_jesien.jpg

Nadchodzi czas, kiedy trzeba zmienić letnie przyzwyczajenia na jesienne. W zgiełku związanym z kupowaniem opału, wyciąganiem flaneli i wycinaniem dyń warto znaleźć czas na wizytę u fachowego mechanika, który zadba o komfort i bezpieczeństwo podróżowania w niesprzyjających warunkach. To dobra inwestycja, która przyniesie spokój ducha i większą pewność na drodze.

Warto pamiętać, że jesień i zima są nie tylko wymagające dla kierowców, którzy zmagają się z gorszą widocznością czy dłuższym torem hamowania. Wszechobecna wilgoć, a później zasolona jezdnia, to również wyzwanie dla samego samochodu, którego karoseria oraz podwozie źle reagują na ciągłe ulewy. Warto zadbać o długowieczność pojazdu i pomyśleć o zakonserwowaniu newralgicznych punktów.

Dobry stan opon

Każdy kierowca zna tę sytuację: śliska nawierzchnia, znak stopu na szczycie górki i poślizg przy próbie ruszenia. Niestety kierowcy nie mają wpływu na stan nawierzchni, a wymagające skrzyżowania można jedynie omijać, jednak zawsze warto zadbać o stan opon. Jesienią wciąż korzysta się z opon letnich, jednak warto sprawdzić, czy wakacyjne wojaże nie starły bieżnika. Bieżnik jest jeszcze ważniejszy jesienią, ponieważ odpowiada za odprowadzanie wody. Zbyt płytkie wyżłobienia sprawiają, że opona nie dotyka asfaltu, a jedynie ślizga się na kałuży. Wpływ tak zużytej opony na długość toru hamowania czy skuteczność wykonywania bardziej wymagających manewrów jest znaczący.

Każdy fachowiec zaraz po grubości bieżnika sprawdza stan gumy. Często zmieniająca się temperatura negatywnie wpływa na wytrzymałość opony, co może doprowadzić do pękania, czy nawet wybuchania. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób postronnych i zawieźć samochód na kontrolę do mechanika w Tomaszowie Mazowieckiem.

Hamulce to podstawa

Nie tylko opony, ale i hamulce odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Filarem odpowiedzialnego serwisowania samochodu jest regularna wymiana klocków hamulcowych oraz kontrola tarcz. Pierwsza z wymienionych części układu to element wprost odpowiedzialny za zatrzymywanie pojazdu. Naciśnięcie odpowiedniego pedału powoduje zaciśnięcie klocka na rozpędzonym kole, co sprawia, że często ulega wytarciu. Tak zużyta część znacząco wydłuża czas hamowania, a z czasem kompletnie zawodzi przy zatrzymywaniu się.

Druga część układu hamowania to tarcze, które biorą na siebie tarcie wywołane przez klocki. Choć jest to element zdecydowanie mniej narażony na zużycie, wciąż wymaga regularnej kontroli. Rzadko używane, niegarażowane samochody zdecydowanie częściej mają skorodowane tarcze. Do tego, części te muszą być idealnie proste, a więc częścią kontroli układu hamulcowego jest sprawdzenie krzywizn. W razie potrzeby wymiany PHU Aspol moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim posiada zarówno klocki, jak i tarcze w świetnych cenach.

Jazda to nie wszystko

Pochmurne niebo i zachód słońca wczesnym popołudniem mogą okazać się równie niebezpieczne co szaruga. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne i działają z odpowiednią mocą. Ważna jest również dokładna inspekcja samych kloszy: pożółkłe lub zamglone plastiki znacząco pogarszają działanie żarówek. Do tego wilgoć wewnątrz osłon może prowadzić do zwarcia. Sprawne lampy wpływają na widoczność oraz są warunkiem zdania przeglądu, a doprowadzenie ich do sprawności nie zawsze wymaga zakupów.

Dzięki miejscom takim jak mechanika pojazdowa w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol samochód nie tylko zostanie przygotowany do bezpiecznej jazdy, ale również zabezpieczony przed nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi. To właśnie wilgoć okresu jesienno–zimowego jest odpowiedzialny za korozję nadwozia, czy układu wydechowego. Zabezpieczanie progów to ważna, ale i duża inwestycja, a jej uzupełnieniem może być użycie preparatu do konserwacji czy balsamu do karoserii.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!