Jak przygotować samochód do zimy?

samochod_zima.jpg

Dla większości kierowców zima to trudny czas, kiedy trzeba zmagać się z bardzo zmiennymi warunkami na drodze. Pogoda nie rozpieszcza także samochodów, które wystawione są m.in. na działanie mrozu, opadów atmosferycznych czy soli na drogach. Co zrobić, aby przygotować auto do zimy i uniknąć problemów?

Warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim radzi: „Sprawdź stan zimowych opon”

Mechanicy dobrze wiedzą, z czym mierzą się zimą kierowcy. Zamarznięte zamki i uszczelki, które utrudniają dostanie się do auta, to w mroźny poranek prawdziwy koszmar. Nie można jednak zapominać o wymianie opon, które wpływają na poziom Twojego bezpieczeństwa w trakcie jazdy.

Mechanik samochodowy podpowiada:

Opony zimowe to mieszanka gumy i lamele, która zwiększa przyczepność na ośnieżonej lub śliskiej nawierzchni, co pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 25%!

Przed wymianą opon na zimowe sprawdź, czy mają one minimum 4 mm bieżnika. Jeśli ta wartość jest niższa, skuteczność hamowania jest mniejsza niż w nowych oponach letnich. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego ogumienia. Dzięki temu poprawisz bezpieczeństwo swoje, bliskich i innych uczestników ruchu.

Mechanik w Tomaszowie Mazowieckim poleca, aby zawsze wymieniać wszystkie cztery opony. Jednocześnie ogumienie na obu osiach powinno być w zbliżonym stanie. Istnieje pewien mit, że opony w lepszej kondycji powinny znaleźć się na przednich kołach. Jednak również tylne koła odpowiadają za stabilność jazdy, a więc wpływają na bezpieczeństwo i dlatego nie można bagatelizować ich roli.

Mechanika pojazdowa Tomaszów Mazowiecki – wskazówka:

Opony nie powinny mieć więcej niż pięć lat. Z upływem czasu właściwości mieszanki zmieniają się i ogumienie zaczyna stopniowo twardnieć. Wpływa to na ich parametry techniczne, co w praktyce oznacza np. dłuższą drogę hamowania.

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać w kontekście opon, jest koło zapasowe. Co pewien czas warto do niego zajrzeć i sprawdzić, w jakim jest stanie. Początek zimy to dobry moment na oględziny. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i nerwów, gdy pojawi się konieczność wymiany koła.

Przegląd układu elektronicznego

Współczesne samochody wyposażone są w zaawansowaną elektronikę, która wpływa na komfort użytkowania pojazdu. Jednak na nic najnowsze technologie, jeśli pojawi się problem z akumulatorem. Jest to jeden z kluczowych elementów w pojeździe, a jednocześnie najczęstszy powód zmartwień kierowców zimą. Warto więc odwiedzić warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim lub znajomego mechanika, aby sprawdzić stan akumulatora. Koszty badania są niewielkie, a czasami nawet darmowe, jeśli korzystasz z innych usług. Zużyty akumulator zdecydowanie należy zastąpić nowym.

Mechanik samochodowy z Tomaszowa Mazowieckiego podpowiada:

Ważnym elementem układu elektronicznego jest alternator. Uruchomienie silnika, który przez dłuższy czas był w stanie spoczynku, to dla akumulatora poważne obciążenie. Z pomocą przychodzi rozrusznik, który zużywa energię elektryczną. Trzeba ją uzupełnić, co dzieje się w trakcie jazdy, a odpowiada za to alternator.

Alternator odpowiada nie tylko za zapewnienie energii dla rozrusznika, ale także za zasilanie innego rodzaju sprzętu elektronicznego m.in.:

  • radia;
  • klimatyzacji;
  • oświetlenia;
  • nawigacji;
  • zasilania USB.

Niesprawny alternator powoduje problemy z doładowaniem akumulatora. W konsekwencji regularnie będziesz mieć problem z uruchomieniem silnika. Każdorazowe podpinanie prostownika przed wejściem do auta to duże utrudnienie.

Twój zaprzyjaźniony mechanik w Tomaszowie Mazowieckim sprawdzi stan alternatora. Badanie polega na podpięciu miernika pod klemy i uruchomieniu silnika. Pozwala to określić czy ładowanie odbywa się na odpowiednim poziomie. Zużyty alternator najlepiej wymienić na nowy, choć istnieje możliwość jego regeneracji.

Mechanika pojazdowa Tomaszów Mazowiecki – przygotuj swój samochód do zimy

Niezależnie od tego, czy zima będzie łagodna, czy siarczyste mrozy uprzykrzą życie kierowców, warto przygotować auto przed nadejściem tej pory roku. Wymiana opon i sprawdzenie elektroniki to podstawa Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku, odwiedź mechanika, który zbada sprawność poszczególnych elementów. Dzięki temu zyskasz komfort, że Twoje auto zawsze dowiezie Cię do celu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!