Jak przygotować samochód do przeglądu?

jak_przygotowac_samochod_do_przegladu.jpg

Zbliża się termin okresowego badania technicznego Twojego samochodu i bardzo się tym stresujesz? Z czego to wynika? Z niepewności stanu technicznego auta? Obawiasz się, że zostanie wykryta jakaś usterka a samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego? Nigdy nie martw się na zapas. Pomożemy Tobie, jak przygotować samochód do przeglądu, abyś przeszedł przez badanie całkowicie bezstresowo.

Co to jest przegląd techniczny?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to właściwie jest. Mówiąc przegląd techniczny, najczęściej mamy na myśli badanie techniczne pojazdu, które jest obowiązkowe i stwierdza, czy samochód może być dopuszczony do ruchu drogowego. Ale tak naprawdę, przegląd techniczny może dotyczyć czynności związanych np. z przygotowaniem auta do sezonu. My jednak przyjrzyjmy się bliżej badaniu technicznemu.

Jak często mówimy jeździć na przegląd?

Badanie techniczne samochodu zazwyczaj wykonuje się raz w roku w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość, auto otrzyma warunkowe pozwolenie na użytkowanie do momentu usunięcia usterki, po czym należy ponownie zgłosić się na badanie.

W przypadku nowych samochodów natomiast pierwsze badanie techniczne jest wykonywane po trzech latach od momentu pierwszej rejestracji, drugie po kolejnych dwóch. Jeśli jednak samochód posiada instalację LPG, na badaniu musi pojawiać się co roku.

Co jest kontrolowane podczas przeglądu?

Na początku weryfikowana jest zgodność dowodu rejestracyjnego z badanym pojazdem. Diagnosta sprawdza, czy podany w dokumentach numer VIN jest tożsamy z tym, który jest wytłoczony na pojeździe. Kontroluje również stan licznika, czy nie jest przypadkiem niższy niż podczas wcześniej wykonywanego badania. Następnie sprawdzany jest stan zawieszenia, a dokładniej wymieniając amortyzatory, wahacze, drążki kierownicze i łączniki stabilizatorów. Dalej, kontrolowany jest układ hamulcowy: hamulec ręczny i nożny. Sprawdza się również czy nie występują wycieki jakichkolwiek płynów. Do tego kontroluje się oświetlenie zewnętrzne oraz klakson. W przypadku pojazdów z instalacją LPG, sprawdza się jej szczelność. Po pozytywnym przejściu badania, diagnosta wbija pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, potwierdzającą ten fakt.

Jakie elementy można sprawdzić samodzielnie?

Aby przez badanie przejść bezstresowo, warto się do niego wcześniej przygotować. Zacznij od sprawdzenia, czy masz całą niezbędną dokumentację, przede wszystkim dowód rejestracyjny. Jeśli posiadasz samochód z instalacją LPG, zabierz dokument potwierdzający homologację.

Jeśli przed badaniem w samochodzie wystąpiły niepokojące stuki lub pod autem widoczne były wycieki, udaj się najpierw do warsztatu samochodowego, aby znaleźć przyczynę i dokonać koniecznej naprawy. Zwróć także uwagę na oświetlenie, a jeśli któraś z żarówek nie świeci, zakup nową np. w naszym sklepie z częściami w Tomaszowie Mazowieckim i dokonaj jej wymiany. Możesz to zrobić samodzielnie lub w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy sobie z wymianą poradzisz – u mechanika samochodowego.

Co grozi za brak aktualnego badania technicznego?

Regularne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego pojazdu to obowiązek w większości krajów europejskich, także w Polsce. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że samochód nie posiada aktualnego badania technicznego, na kierowcę może zostać nałożony mandat karny, a dowód rejestracyjny pojazdu zatrzymany. Oznacza to jednocześnie brak możliwości dalszego użytkowania samochodu. Nie traktujmy tego jednak wyłącznie jako przykry obowiązek, ale za niezbędną czynność to regularnego kontrolowania stanu technicznego auta.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!