Jak ochronić samochód przed solą drogową?

jak_ochronic_samochod_przed_sola_drogowa.jpg

Sól drogowa – z jednej strony niezbędna w trakcie zimy i ratująca życie, zdrowie i majątek wielu kierowców. To ona chroni drogi przed zamarzaniem i równocześnie rozpuszcza już istniejący lód. Z drugiej strony – jest jednym z największych katalizatorów korozji. To ona w połączeniu z wilgocią, brudem, kurzem i pośniegowym błotem, jest najczęstszym powodem powstawania korozji w aucie po zimie. Jak chronić samochód przed solą drogową?

Sól drogowa to chlorek sodu z niewielką ilością dodatków. To między innymi substancja antyzbrylająca. Często jednak miesza się sól drogową z piaskiem.

Dlaczego stosuje się sól drogową?

Sól drogowa pozwala na zabezpieczenie dróg przed powstawaniem na nich lodu, na skutek zamarzania roztopionego śniegu albo deszczu (po opadach na zmarzniętą nawierzchnię). Taka warstwa lodu to niebezpieczeństwo dla każdego kierowcy. Czasami nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa aktywnego i najlepsze opony nie będą w stanie zapewnić kierowcy możliwości zatrzymania się w wybranym miejscu. A przecież trzeba pamiętać też o innych użytkownikach dróg. Jeden kierowca może zahamować, ale inny może w niego wjechać.

Sól drogowa pozwala też uwolnić kierowców z pułapki, jaką jest już istniejące lodowisko na drodze (gołoledź). Sól drogowa rozpuszcza istniejący lód, a piasek pozwala kierowcom zwiększyć przyczepność do nawierzchni.

Sól drogową używa się też do posypywania chodników, w takim samym celu jak na drogach.

Sól drogowa – przydatna, pomocna, ale szkodliwa

Sól drogowa ma bardzo wiele zalet: przede wszystkim jest bardzo skuteczna. Jest też tania i dostępna. Po zmieszaniu jej z piaskiem otrzymuje się łatwą do stosowania mieszankę, która skutecznie chroni użytkowników dróg.

Jakie są wady soli drogowej? Jest szkodliwa dla roślin, niszczy beton (w tym kostkę drogową), powoduje oparzenia u zwierząt, które wychodzą na chodnik posypany solą.

Jednak największa wada soli drogowej to powodowanie korozji. W trakcie zimy sól drogowa atakuje przede wszystkim podwozie auta, czyli płytę podłogową albo ramę i progi. Do tego wszystkie elementy zamocowane do podwozia: części układu wydechowego, metalowe części zawieszenia, nieosłonięte sztywne przewody hamulcowe, sprężyny, felgi kół. Kiedy się rozpuści, wraz z wilgocią trafia pomiędzy łączenia blach na podwoziu i w dolnej części nadwozia. Może powodować korozję pod listwami ozdobnymi.

Warto pamiętać, że na samochodzie osadza się też mnóstwo zanieczyszczeń, które niosą ze sobą sól drogową. Błoto pośniegowe, kurz, brud – to wszystko, wraz z wilgocią i solą drogową, powoduje silne ataki korozji.

Jak zabezpieczyć auto przed solą drogową?

Warto o tym pomyśleć wcześniej, zanim rozpocznie się zima. Istnieje kilka profesjonalnych metod.

  • Profesjonalne zabezpieczenie podwozia auta w warsztacie samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim, prowadzonym przez PHU Aspol. W tym przypadku mechanicy stosują czyszczenie podwozia, usuwanie i neutralizowanie istniejącej rdzy, a na koniec nakładają powłoki ochronne. Może to być na przykład powłoka asfaltowa, czyli popularny baranek.
  • Zabezpieczenia nakładane samodzielnie. Skuteczne środki do samodzielnego stosowania ma w stałej ofercie sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim, prowadzony przez PHU Aspol. W sprzedaży znajdują się środki do bezpośredniego stosowania na naloty rdzy (w sprayu albo do nakładania pędzlem lub kompresorem), alucynk w sprayu (do nakładania na podwozie bez rdzy), albo środki woskowe i baranki (także do nakładania na podwozie oczyszczone z rdzy). Sklep ma w ofercie także zmywacze chemiczne w sprayu do podwozia.
  • Środki do zabezpieczenia progów i dolnej części drzwi. Zazwyczaj ich skład jest oparty o woski. Wtryskuje się je za pomocą długiego przewodu do wnętrza progu albo do dolnej części drzwi, poprzez zdjęcie zaślepki ochronne. Można je kupić w sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.
  • Środki do skutecznego zabezpieczenia karoserii. Wystarczy dobry wosk, który ochroni karoserię przed solą drogową w trakcie zimy. Dobry wosk wystarczy na 3 miesiące ochrony. Dłuższą ochronę zapewniają woski z ceramiką.

Przygotuj auto do nakładania zabezpieczenia podwozia – myjnia samochodowa w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza

Pamiętaj, że skuteczne zabezpieczenie podwozia wymaga umycia go. W tym celu najwygodniej będzie skorzystać z myjni samochodowej w Tomaszowie Mazowieckim, przy ul. Głównej 76.

Skuteczne środki do ochrony przed solą drogową – moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza

Sklep motoryzacyjny FHU Aspol, przy ul. Głównej 76, ma w stałej ofercie wszystko, czego potrzebuje Twoje auto do ochrony przed solą drogową. Nie czekaj długo – kup środki i zabezpiecz pojazd jeszcze w trakcie ostatnich ciepłych jesiennych dni. Praca w niskich temperaturach będzie trudna. Poza tym wiele środków wymaga nakładania w odpowiednio wysokich temperaturach powietrza.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!