Jak dbać o samochód, aby służył jak najdłużej?

jak_dbac_o_samochod_aby_sluzyl_jak_najdluzej.jpg

Dla jednych samochód jest codziennym narzędziem pracy. Inni kierowcy uwielbiają dreszczyk emocji wywołany sprzedawaniem starego i kupowaniem nowego pojazdu. W obu przypadkach dobry stan samochodu jest kluczowy i każdemu właścicielowi powinno zależeć na utrzymaniu go w najlepszym porządku. Dobrze zaprojektowane auto renomowanej marki w połączeniu z systematycznym serwisowaniem odwdzięczy się długowiecznością i niskim spadkiem wartości. W tym artykule przedstawimy kilka cennych wskazówek dotyczących tego, jak dbać o samochód, aby służył jak najdłużej!

Regularny przegląd

Niektóre elementy samochodu wymagają regularnej wymiany. Zaniedbanie tych elementów nie tylko jest niebezpieczne i może grozić utratą kontroli na drodze, ale także negatywnie wpływa na działanie pojazdu. Tak zachowuje się na przykład olej silnikowy, który niewymieniany lub nieuzupełniany pogarsza komfort jazdy, a w najgorszym przypadku może nawet uszkodzić silnik. Mechanik wymieniający olej czy akumulator zazwyczaj podaje przybliżoną datę lub liczbę przejechanych kilometrów, po których należy dokonać wymiany.

Mechanik podejmujący się rutynowej wymiany olejów może zaproponować dodatkowe oględziny. Taka usługa zazwyczaj nie jest droga, jednak przynosi spokój ducha, by nie martwić się o trudne do zauważenia usterki, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Kontrola i serwisowanie pojazdu to także pewność, że obowiązkowy przegląd w stacji diagnostycznej odbędzie się bez problemów i zaskoczeń. Ewentualne usterki nie muszą być drogie, a sklep z częściami samochodowymi w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol zapewni dostęp do potrzebnych produktów.

Pielęgnacja samochodu

Auto to nie tylko części mechaniczne, ale też karoseria oraz tapicerka. Pierwsza z tej pary jest szczególnie narażona na złe warunki atmosferyczne, takie jak wszechobecna jesienna czy zimowa wilgoć oraz sól sypana na zaśnieżone drogi. Na tak niesprzyjające warunki szczególnie narażone są pojazdy niegarażowane. Sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim posiada wiele sprejów i past zabezpieczających karoserię oraz elementy plastikowe przed czynnikami wpływającymi na korozję.

Zadbane wnętrze to gwarancja przyjemnej jazdy. Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na najbardziej wrażliwy element auta — tapicerkę. Truizmem jest wspomnienie o niepaleniu w pojeździe, dzięki któremu kabina nie nasiąknie nieprzyjemną wonią, a w fotelach nie wypalą się dziury po gorących odpadkach. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki wsiada się do samochodu, w końcu najpopularniejszym uszkodzeniem są dziurawe skrzydła siedzenia kierowcy.

Styl jazdy

Szybka i dynamiczna jazda jest nie tylko nielegalna, ale też źle wpływa na żywotność samochodu. Chwila emocjonujących przyśpieszeń i satysfakcji z jazdy może doprowadzić do szybszego zużycia układu hamulcowego. Dlatego też specjaliści mechaniki pojazdowej zalecają rozgrzewanie silnika na początkowym odcinku trasy, czyli spokojne prowadzenie na niskich obrotach. Przed dotarciem do miejsca docelowego dobrze jest kolejny raz zwolnić, by na mniejszych obrotach silnik mógł się stopniowo schłodzić. Nie można również zapomnieć o częstym błędzie młodych kierowców, a więc zbyt szybkim puszczeniu sprzęgła podczas zmiany biegu. Takie strzelenie znacząco obciąża mechanizmy i może prowadzić do uszkodzenia.

Ewentualne zużycie i zniszczenie części, wynikające z dynamicznej jazdy zawsze można naprawić lub wymienić je na nowe. Regularna kontrola i wymiana części mechanicznych jest kluczowym elementem dbania o pojazd.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!