Jak często wykonuje się badanie techniczne samochodu?

badania_techniczne.jpg

Okresowe badanie techniczne samochodu polega na przeprowadzeniu kontroli elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Ten rodzaj badania pojazdu jest w Polsce obowiązkowy, dlatego każdy kierowca powinien co jakiś czas odwiedzić stację kontroli pojazdów. W przypadku samochodów osobowych badania okresowe należy wykonać raz do roku, jednak w przypadku nowych samochodów pierwsze badanie można zrobić po upływie 3 lat, drugie po upływie 2 lat, a trzecie regularnie co roku. W przypadku kontroli samochodów z instalacją gazową wizyta w stacji kontroli pojazdów również powinna odbywać się co rok. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przeglądzie samochodu?

Gdzie wykonuje się przeglądy pojazdów?

Przegląd samochodu ma na celu sprawdzenie sprawności układu hamulcowego oraz zawieszenia, a także oświetlenia pojazdu i obowiązkowego wyposażenia (apteczka, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica). Okresowe badania techniczne można wykonać w dowolnej stacji kontroli pojazdów - nie musi to być stacja znajdująca się w miejscu Twojego zamieszkania. Może to być zarówno podstawowa, jak i okręgowa stacja kontroli pojazdów (OSKP). Na podstawowych stacjach kontroli sprawdza się stan techniczny samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej max. 3,5 ton. Z kolei pozostałe pojazdy przechodzą przegląd na stacjach okręgowych.

Okresowe badania techniczne mają na celu potwierdzić prawidłowy stan techniczny pojazdu. Na tej podstawie pojazd jest dopuszczony do użytkowania w ruchu drogowym. Nie warto w tym zakresie oszukiwać i przekupywać diagnosty, aby dopuścił samochód do jazdy - posługiwanie się dowodem rejestracyjnym z fałszywą pieczątką grozi kierowcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak wygląda przegląd?

Przegląd samochodu przeprowadza diagnosta, który wykonuje następujące czynności:

  • identyfikacja pojazdu, czyli porównanie cech identyfikacyjnych z faktycznymi danymi pojazdu,
  • kontrola oznaczeń i tablicy rejestracyjnej wraz ze sprawdzeniem dodatkowego wyposażenia pojazdu,
  • kontrola działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu pod kątem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska,
  • sprawdzenie stanu technicznego podwozia i zawieszenia,
  • sprawdzenie działania układu wydechowego, instalacji elektrycznej i osprzętu, a także klaksonu.

Dodatkowo diagnosta sprawdza również poziom emisji zanieczyszczeń gazowych oraz zadymienia spalin. Przeciętnie przegląd samochodu osobowego zajmuje od 15 do 25 minut. Zdarza się, że samochód nie przechodzi przeglądu - w takiej sytuacji diagnosta powinien skierować właściciela pojazdu do serwisu samochodowego. Mechanicy powinni usunąć usterkę i sprawdzić funkcjonowanie pozostałych elementów. Kiedy kierowca będzie mieć pewność, że jego samochód jest w pełni sprawny - można ponownie przystąpić do przeglądu.

Przegląd samochodu z instalacją gazową

W przypadku kontroli pojazdu z instalacją gazową przegląd obejmuje dodatkowo kontrolę elementów instalacji oraz sprawdzenie ważności atestu na zbiornik. Jest to dokument potwierdzający odbiór butli wystawiony przez transportowy dozór techniczny. Wpływa to na wyższą cenę przeglądu samochodu z instalacją gazową w porównaniu do samochodu na benzynę.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Koszt badania technicznego samochodu osobowego wynosi 99 zł. Z kolei koszt badania technicznego samochodu z instalacją gazową LPG/CNG to 162 zł. Od tego roku brak ważnego przeglądu skutkuje mandatem w wysokości od 1500 do 5000 złotych.

Jeżeli nie wiesz, którą okręgową stację kontroli pojazdów - sprawdź naszą ofertę! OSKP w Tomaszowie Mazowieckim to pewność, że trafisz na najlepszych diagnostów. PHU Aspol poza wykonywaniem badań technicznych pojazdów prowadzi również serwis samochodowy w tym samym mieście, czyli w Tomaszowie Mazowieckim. Pracują tam wykwalifikowani i doświadczeni mechanicy samochodowi i diagności, którzy oferują pełną gamę usług serwisowych i diagnostycznych.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!