Czym są i co warto wiedzieć o filtrach paliwa?

czym_sa_i_co_warto_wiedziec_o_filtrach_paliwa.jpg

Filtry paliwa znajdziemy w każdym współczesnym samochodzie z silnikiem diesla, a także z większości aut z silnikami benzynowymi. Co to jest filtr paliwa? Do czego służy? Jak często należy wymieniać filtr paliwa i dlaczego warto to robić regularnie?

Filtr paliwa to jedna z najważniejszych części eksploatacyjnych, stosowanych we współczesnych autach. W samochodach z bezpośrednim wtryskiem paliwa (czyli w każdym współczesnym dieslu i w najnowszych benzyniakach) filtr paliwa chroni bardzo drogie części układu wtryskowego przed uszkodzeniem. Przeciętny filtr paliwa kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jego wymiana jest bardzo prosta. Tymczasem naprawa układu wtryskowego może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Pamiętaj o regularnej wymianie filtra paliwa – szybkiej i sprawnej wymiany dokona mechanik w Tomaszowie Mazowieckim z FHU Aspol. A sam filtr również możesz kupić w naszej firmie. Pomożemy go dobrać idealnie do Twojego auta.

Dlaczego stosuje się filtry paliwa?

Filtry paliwa mają za zadanie zatrzymanie zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w składzie paliwa. Zanieczyszczenia te mogą znaleźć się w paliwie podczas produkcji, transportu lub podczas przechowywania paliwa w zbiornikach na stacjach paliw. Mogą to być miniaturowe drobinki rdzy (np. z metalowych zbiorników paliwa), drobinki piasku, iły, szlam, cząstki metali i inne.

Warto pamiętać, że źródłem zanieczyszczeń, mogących uszkodzić układ wtryskowy, może być również własny bak w samochodzie. Jeśli jest to bak wykonany z metalu, a kierowca tankuje niewielkie ilości paliwa, może w nim zbierać się woda. To będzie w kolei powodowało powstawanie korozji. Drobinki korozji mogą być zabójcze dla wrażliwych części silnika.

 

Zadaniem filtrów paliwa stosowanych w dieslach jest zatrzymanie cząstek o średnicy większej niż 3 μm, a w silnikach benzynowych większych niż 10 μm.

Dlaczego trzeba zatrzymać te cząsteczki? Przede wszystkim mogą one doprowadzić do zapchania dyszy wtryskiwaczy wtrysku bezpośredniego, dawkujących paliwo bezpośrednio do cylindrów. Po takim zapchaniu wtryskiwacze trzeba regenerować albo wymienić na nowe, co jest bardzo drogie. Drobinki zanieczyszczeń mogą również uszkodzić pompy wtryskowe wysokiego ciśnienia. To również wyjątkowo drogie podzespoły.

Kiedy wymieniać filtr paliwa?

Najlepiej wymieniać filtr paliwa raz na rok. Wymiana nie jest trudna. Filtr paliwa znajduje się pod maską, najczęściej w okolicach jednego z nadkoli. Stosuje się kompletne filtry, które należy wymienić po odłączeniu od nich przewodów paliwowych. Są też filtry z wymiennymi wkładami, zamknięte w specjalnej puszce. W ich przypadku wymienia się jedynie wkład.

Dobry mechanik jest w stanie wymienić filtr paliwa w kilka minut, przy użyciu podstawowych narzędzi. Zdecydowanie więcej czasu zabiera wymiana filtra paliwa, który jest zamontowany przy baku paliwa.

Jak zbudowany jest filtr paliwa? To wkład z celulozy albo włókniny, znajdujący się w obudowie z tworzywa lub metalu. Na obudowie filtra znajduje się kierunek przepływu paliwa. Należy się do niego zastosować, aby nie utrudnić działania układu zasilania paliwem.

O czym warto pamiętać? W samochodach z silnikami wysokoprężnymi stosuje się specjalne filtry paliwa, z odstojnikami. W odstojnikach zbiera się woda z oleju napędowego. Należy pamiętać o wykonaniu dodatkowej czynności serwisowej – usunięciu wody co pewien czas. Do tego celu służy specjalny zaworek.

W naszej firmie kupisz dobry filtr paliwa i zlecisz jego montaż

Czy warto ryzykować uszkodzenie najdroższych części silnika? Oczywiście, że nie. Odwiedź naszą firmą – FHU Aspol, mieszczącą się przy ulicy Głównej 76. Prowadzimy sklep i hurtownię. Pomożemy Ci dobrać najlepszy filtr – w świetnej cenie. Jest to możliwe dzięki temu, że jesteśmy częścią wielkiej sieci ProfiAuto.

Filtr możesz zamontować w naszym warsztacie. Nie bez powodu wiele osób pisze, że FHU Aspol to najlepszy mechanik z Tomaszowa Mazowieckiego.

Zapraszamy!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!