Czym jest alternator samochodowy?

czym_jest_alternator_samochodowy.jpg

Alternator to niezwykle istotna część układu napędowego, która pełni kluczową funkcję w układzie elektrycznym pojazdu. To właśnie dzięki niemu akumulator jest stale naładowany, a samochód gotowy do działania. Jednak nawet ten niezawodny element czasem może ulec awarii. Jakie sygnały mogą wskazywać na problemy z alternatorem samochodowym? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Zasada działania

Alternator, zwany także prądnicą prądu przemiennego, to urządzenie odkryte w 1891 roku w Stanach Zjednoczonych przez serbskiego inżyniera, Nikolę Teslę. Ciekawostką jest fakt, że kilka miesięcy wcześniej polski naukowiec, Michał Doliwo-Dobrowolski, skonstruował podobną prądnicę. Jednak zanim alternator znalazł zastosowanie w samochodach, musiał pokonać długą drogę. Wcześniej pojazdy mechaniczne korzystały z prądnicy prądu stałego, która była mniej efektywna, większa i bardziej podatna na awarie.

Rola alternatora polega na odwróceniu roli silnika – jeśli jednostka napędowa zamienia energię elektryczną na ruch mechaniczny, to prądnica prądu przemiennego przekształca energię mechaniczną, dostarczaną z wału korbowego silnika poprzez pasek klinowy, w prąd elektryczny. Kluczowymi elementami alternatora są stojan, czyli nieruchoma, izolowana ramka z trzema uzwojeniami, oraz wirnik, będący elektromagnesem. Wirnik zasilany jest przez pierścienie ślizgowe i szczotki. Tworząc pole elektromagnetyczne, wirnik indukuje prąd zmienny, który następnie jest przetwarzany na prąd stały przez diody w mostku diodowym.

Niezbędny dla prawidłowego działania alternatora jest również regulator napięcia – półprzewodnikowy czujnik nadzorujący pracę układu prostującego. To właśnie cała ta złożona struktura odpowiada za wydajność i niezawodność alternatora, który pełni istotną rolę w układzie elektrycznym pojazdu.

Objawy awarii alternatora samochodowego

Uszkodzony alternator samochodowy może wpłynąć na proces ładowania i prowadzić do braku zasilania elektrycznego w pojeździe. Jak można wykryć tę usterkę, zanim zdąży ona wywołać poważną awarię w układzie elektroniki samochodu? Zwykle pierwszym sygnałem jest kontrolka akumulatora, która daje znać o problemie. Jeśli ta kontrolka na desce rozdzielczej zaświeca się w trakcie jazdy i nie gaśnie po uruchomieniu silnika lub wręcz przeciwnie, w ogóle się nie zapala – w obu przypadkach świadczy to o potencjalnej usterce w systemie zasilania. To także sygnał dla kierowcy, że warto odwiedzić warsztat oferujący naprawę alternatora samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim.

Innym zwiastunem mogą być niespodziewane spadki wydajności urządzeń elektronicznych oraz przytłumione lub słabe świecenie świateł reflektorów, mimo że żarówki są sprawne. Takie symptomy prawdopodobnie wskazują na luz paska klinowego.

Dodatkowo nasilający się hałas dochodzący z komory silnika może sugerować problemy z alternatorem – pojawiające się stukanie i szumienie, które stają się wyraźniejsze wraz ze wzrostem prędkości, wynikają ze zużycia elementów mechanicznych, takich jak szczotki i łożyska.

Gdy pojawiają się oznaki problemów z alternatorem, podejście do naprawy może się różnić. W niektórych przypadkach wystarczy wymienić pasek klinowy lub koło pasowe. Innym razem może okazać się konieczna wymiana całego alternatora. Nabywanie nowego podzespołu może być kosztowne, jednak warto rozważyć tę opcję, aby mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany raz na zawsze. Alternatywą może być również zakup regenerowanego komponentu, co może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem. W sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim można zamówić potrzebne elementy. Zapraszamy więc do przejrzenia naszej oferty.

W sytuacji, w której występuje któryś z wyżej wymienionych objawów, warto skonsultować się z mechanikiem samochodowym z Tomaszowa Mazowieckiego. Dobry mechanik pomoże zidentyfikować problem, przeprowadzi niezbędne naprawy oraz zadba o sprawne działanie alternatora, aby samochód działał bez zarzutu. Istnieje spora szansa, że dzięki szybkiej reakcji, wystarczy sama naprawa, a wymiana alternatora na nowy nie będzie konieczna.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!