Czy akumulator przetrwa zimę? Jak sprawdzić stan akumulatora?

czy_akumulator_przetrwa_zime.jpg

Zima potrafi doskwierać nie tylko ludziom, ale z jej powodu cierpią także samochody. Najbardziej narażone są silnik i akumulator, co prowadzi do problemów z uruchomieniem pojazdu. W zimny poranek takie „niespodzianki” nie należą do najprzyjemniejszych. Możesz jednak uniknąć tego rodzaju zaskoczeń, przygotowując akumulator do zimy. Jak chronić go przed mrozem, a silnik przed zimnym rozruchem?

Oznaki zużytego akumulatora

Większość kierowców nie zwraca uwagi na akumulator do momentu, gdy ten nie odmówi posłuszeństwa. Zwykle nawet regularne kontrole techniczne pojazdu nie uwzględniają badania jego sprawności. Specjaliści na stacjach diagnostycznych nie zawsze szczegółowo sprawdzają układ zasilania, chyba że klient zwróci uwagę na jakiś problem. Dlatego warto czasem o tym wspomnieć przy okazji przeglądu.

Objawy zużytego akumulatora:

 • problemy z uruchomieniem silnika mimo działania rozrusznika;
 • słabsze światło z reflektorów przy włączonym silniku;
 • niskie obroty silnika w momencie uruchamiania samochodu;
 • napęczniała obudowa akumulatora;
 • niski poziom elektrolitu (w akumulatorach wymagających obsługi);
 • spadek napięcia – zasiarczenie ogniw;
 • brak światła w kontrolkach na desce rozdzielczej.

Mechanik w Tomaszowie Mazowieckim radzi:

Zanim zdecydujesz się na wymianę akumulatora, sprawdź jego stan. Czasami zdarza się, że problemem nie jest bateria, a inne elementy samochodu.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Kierowcy do kwestii wymiany akumulatora podchodzą bardzo różnie. Jedni odwiedzają sklep z częściami samochodowymi, gdy źródło zasilania przestanie działań. Inni wymieniają akumulator niezależnie od jego sprawności po upływie pięciu lat. Odwiedzając warsztat w Tomaszowie Mazowieckim, łatwo sprawdzisz, w jakim stanie jest Twoje auto i poszczególne jego elementy, które warto zabezpieczyć przed zimą. Dowiesz się też, czy to już czas na wymianę baterii, czy jeszcze Ci posłuży.

Akumulator jest wrażliwy nie tylko na warunki atmosferyczne, ale także na:

 • częste niedoładowanie;
 • mocne rozładowanie;
 • niewłaściwą naprawę;
 • niestabilną podstawę;
 • kiepski stan osprzętu silnika.

Wszystko to wpływa na żywotność akumulatora w Twoim aucie i prowadzi do problemów np. z uruchamianiem pojazdu. Jeśli będziesz unikać tego typu zdarzeń, bateria może działać bez zarzutów w całym okresie eksploatacji. W sytuacji, gdy akumulator odmówił posłuszeństwa, warto odwiedzić moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim, w którym znajdziesz nową baterię dla swojego auta.

Jak zabezpieczyć akumulator przed mrozem?

Prawdopodobnie nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy nie może uruchomić auta. Takie wydarzenia mają miejsce częściej zimą niż latem. Warto więc zadbać o akumulator, gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej 0°C. Co można zrobić, aby zabezpieczyć go przed mrozem?

Mechanik w Tomaszowie Mazowieckim radzi:

 • częsta jazda na długich trasach to prawdopodobnie optymalny sposób na przetrwanie mrozów, choć nie każdy kierowca ma taką możliwość;
 • w przypadku rzadko użytkowanych pojazdów można zdemontować akumulator raz na kilka dni i podładować go w garażu lub domu przy pomocy prostownika;
 • demontaż akumulatora, gdy przewiduje się w nocy mocne mrozy;
 • garażowanie auta w ogrzewanych pomieszczeniach, a przynajmniej takich, gdzie panuje dodatnia temperatura, pozwala utrzymać akumulator w dobrej kondycji;
 • na rynku dostępne są specjalne pokrowce na akumulator, które sprawiają, że jego temperatura jest wyższa o kilka stopni C od temperatury powietrza.

Odwiedź nasz warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim i sprawdź swój akumulator, a także porozmawiaj z naszymi specjalistami w sprawie zabezpieczenia go przed zimą.

Jak zabezpieczyć silnik przed zimnym rozruchem?

Odwiedzając sklep z częściami samochodowymi, sprawdź, czy w ofercie znajdują się grzałki do silnika. Przeważnie jest to przewód zasilający, grzałka, pompa elektryczna i termostat – tak wygląda najprostsze urządzenie. Jego zadaniem jest podgrzanie płynu chłodniczego, co ogrzewa blok silnika i znajdujący się wewnątrz olej, a to pomaga uniknąć zimnego rozruchu. Bardziej rozbudowane grzałki mogą jednocześnie podgrzewać płyn chłodniczy, miskę olejową, kabinę auta i ładować akumulator. Na zimę, jak znalazł!

Chcesz przygotować samochód do zimy? Zajrzyj do naszego warsztatu i porozmawiaj ze specjalistami. Jeśli szukasz akumulatora do swojego samochodu, odwiedź nasz moto sklep w Tomaszowie Mazowieckim i znajdź model dopasowany do Twojego auta. Będziesz mieć pewność, że zimą nie zaskoczy Cię problem z uruchomieniem pojazdu.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!