Części oryginalne czy zamienniki?

czesci_samochodowe.jpg

Dla większości kierowców wybór pomiędzy częściami oryginalnymi a tańszymi zamiennikami bywa problematyczny. Rynek motoryzacyjny oferuje szereg zamienników dobrej jakości w jeszcze lepszych cenach, jednak zamienniki nie nadają się do każdego pojazdu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań, i co wybrać, aby cieszyć się sprawnym samochodem tak długo, jak to tylko możliwe!

Części oryginalne czy zamienniki?

Opcje są dwie: albo oryginalne części przeznaczone na tzw. pierwszy montaż fabryczny, albo ich tańszy odpowiednik, czyli części zamienne. Pierwsze z nich charakteryzuje to, że są one sygnowane marką samochodu. Najczęściej znaleźć je można w autoryzowanych stacjach obsługi i profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych. Jakość części oryginalnych jest niewątpliwie najwyższa - są one używane w trakcie pierwszego montażu. Często można je znaleźć pod nazwą OEM, która odnosi się do części oryginalnej pochodzącej od niezależnego producenta sygnowana jego logiem, a nie logiem producenta.

Z kolei części zamienne posiadają kilka klas jakości i klasyfikowane są według dwóch kategorii. Pierwszą klasą zamienników jest klasa premium. Części tej jakości pochodzą z tych samych linii montażowych co oryginały, choć nie mają oznaczeń marki samochodu. Zamienniki jakości premium mają certyfikaty świadczące o wysokiej jakości, przy zachowaniu dobrej ceny. Kolejną grupę części zamiennych tworzą tańsze zamienniki. Zazwyczaj produkowane są przez cenione na rynku firmy motoryzacyjne, które dbają o jakość, ale jednocześnie nie produkują autoczęści nadających się na fabryczne wyposażenie.

Które zamienniki wybierać?

Obecnie rynek motoryzacyjny oferuje tysiące części zamiennych o bardzo dobrej jakości i wydajności, porównywalnej do części oryginalnych, które są znacząco droższe. Kierowcy coraz częściej sięgają po zamienniki, wiedząc, że w dużo lepszej cenie uzyskają wysoką jakość autoczęści. Przed wyborem idealnych zamienników, warto jednak zapoznać się z podziałem części zamiennych.

Oznaczenia części samochodowych

Części oryginalne OE – ten skrót odnosi się od oryginalnego wyposażenia. Pod tą nazwą kryją się części, które producent zastosował w samochodzie.

Części oryginalne OEM – skrót odnosi się do części oryginalnych, które pochodzą od niezależnego producenta i są sygnowane jego logiem a nie logiem producenta samochodu.

Zamienniki porównywalnej jakości OEQ – są to części zamienne o jakości, którą można porównać do jakości części oryginalnych. Ten rodzaj części nie jest dostarczany do producenta na pierwszy montaż. Jest to typ części, które można najczęściej znaleźć w hurtowniach motoryzacyjnych.

Pozostałe zamienniki AM - są to części mniej znanych i uznanych w branży producentów. Części z tym oznaczeniem nie mają certyfikatów części OEQ, ani nie przeszły zbyt wielu testów jakości, jednak ich klasę wykonania wynagradza zdecydowanie niższa cena.

Różnice pomiędzy wyszczególnionymi rodzajami części tkwią w: rekomendacji producenta samochodów, marce producenta i certyfikatach przyznanych artykułom motoryzacyjnym. Dlatego jeżeli kierowcy zależy na tym, aby zainwestować w najwyższą jakość autoczęści, najlepiej zaopatrzyć się w części z oznaczeniem OEQ, których jakość potwierdzona jest licznymi testami. Jeżeli jednak ktoś szuka bardziej ekonomicznej opcji - dość dobrze sprawdzą się części z oznaczeniem AM, które co prawda mają certyfikatów potwierdzających jakość i wydajność, ale wciąż spełniają wszelkie niezbędne wymagania dotyczące sprawności i bezpieczeństwa.

Kiedy jednak lepiej zdecydować się na części oryginalne?

Choć kierowcy najczęściej chcą skorzystać z opcji zakupu wysokiej jakości części zamiennych, to istnieją sytuacje, kiedy lepiej zaopatrzyć swój samochód w części oryginalne. Zarówno kierowcy, jak i mechanicy mają w tej kwestii ugruntowaną opinię, jednak dla przypomnienia warto przybliżyć powody, dla których oryginały bywają lepsze. Po pierwsze - oryginalne części warto zastosować w przypadku nowych lub kilkuletnich samochodów - w ten sposób można przedłużyć fabryczną wartość auta. Oryginały powinno się stosować również wtedy, gdy już jakieś części lub podzespoły zostały wymienione na nowe. Spasowanie części od tego samego producenta pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji i usterek w najmniej spodziewanym momencie. Istotne jednak, by części oryginalne kupować w zaufanych źródłach. Zdarza się, że na rynku motoryzacyjnym można znaleźć podróbki oryginałów, na co należy szczególnie uważać. Renomowani dostawcy dysponują certyfikatami, do których klienta ma prawo wglądu, dlatego warto z tego prawa skorzystać, szczególnie jeżeli korzysta się z oferty danego moto sklepu po raz pierwszy.

W sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol znaleźć można zarówno części oryginalne, jak i tańsze, wysokiej jakości zamienniki. Zachęcamy do sprawdzenia oferty części samochodowych hurtowni motoryzacyjnej PHU Aspol!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!