Co warto wiedzieć o bezpiecznikach w samochodzie?

bezpieczniki_samochodowe.jpg

Rozwój technologii przynosi nowe rozwiązania i ulepszenia. Mimo to bezpieczniki samochodowe nie zmieniły się drastycznie od wielu lat. Zresztą niewiele trzeba w nich poprawiać lub modernizować – efektywnie działają, mają sporą żywotność i wysoką skuteczność.

W jakim celu montuje się bezpieczniki w samochodach? Co zrobić w przypadku przepalenia bezpiecznika? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu. Podpowiadamy też, jakie rodzaje bezpieczników znajdziesz na rynku oraz dlaczego, szukając mechanika i sklepu motoryzacyjnego w Tomaszowie Mazowieckim, warto się zwrócić właśnie do nas.

W nowoczesnych pojazdach można znaleźć wiele rozwiązań, które ułatwiają jazdę oraz podnoszą bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Z tego powodu współczesne samochody są wypełnione przewodami, które mają za zadanie doprowadzić prąd do różnych podzespołów i części. Rolą bezpieczników samochodowych jest wyłapywanie przeciążeń oraz przerywanie obwodu, dzięki czemu chronią one dane elementy i systemy przed uszkodzeniem.

W jakim celu w samochodach montowane są bezpieczniki?

Bezpieczniki samochodowe to niewielkie urządzenia produkowane zazwyczaj z cynku, miedzi, srebra, aluminium oraz ich stopów. Do czego one służą? Ich rola jest nieoceniona, zabezpieczają one konkretne obwody elektryczne w autach. W momencie, w którym następuje gwałtowny wzrost natężenia prądu, bezpiecznik chroni poszczególne instalacje przed zniszczeniem, przepalając się, co w konsekwencji wyłącza cały obwód. Zakładając najgorszą opcję, przeciążenie całego obwodu może skończyć się pożarem. Zadaniem bezpieczników jest niedoprowadzenie do realizacji takiego scenariusza.

Rolą bezpieczników jest zabezpieczenie wszystkich elementów instalacji elektrycznej, nie tylko mniejszych (jak radio, światło, klakson), ale też rozbudowanych podzespołów (na przykład alternator, pompa hamulcowa, komputer pokładowy).

Rodzaje bezpieczników samochodowych

Skoro już wiesz, dlaczego bezpiecznik samochodowy jest montowany w pojeździe, to teraz przyszedł czas, aby przybliżyć ci rodzaje bezpieczników dostępnych na rynku.

W starszych rocznikach można było znaleźć bezpieczniki cylindryczne plastikowe bądź szklane rurkowe. Te drugie wciąż jeszcze są stosowane, ale ustępują one powoli pola nowszym modelom.

W latach 70. XX wieku pojawiły się bezpieczniki łopatkowe, które aktualnie stanowią najpopularniejszy rodzaj bezpieczników. Większość z nich została zaprojektowana dla systemów elektrycznych 12 V.

Aktualnie bezpieczniki łopatkowe dzielone są na trzy podstawowe rodzaje:

  • normalne,
  • mini,
  • maxi.

Pierwsze dwa mają za zadanie zabezpieczyć mniej obciążone obwody elektryczne. Znajdziesz je w skrzynce bezpiecznikowej zlokalizowanej we wnętrzu kabiny. Jak nietrudno się domyślić, bezpieczniki łopatkowe maxi stosowane są w bardziej obciążonych obwodach. Tego typu bezpieczniki zlokalizowane są w komorze silnika w pobliżu akumulatora.

Co zrobić w przypadku przepalenia bezpiecznika?

Wymiana bezpieczników nie należy do skomplikowanych czynności, zawsze jednak możesz skorzystać z pomocy mechanika samochodowego z Tomaszowa Mazowieckiego lub innego miasta, w którym mieszkasz.

Jeśli zaś masz podstawową wiedzę z zakresu elektryki i motoryzacji, to bez problemu wymienisz przepalony bezpiecznik. Jak to zrobić?

Na początek zlokalizuj skrzynkę bezpieczników, w zależności od marki, modelu i rocznika może znajdować się ona w różnych miejscach. Zazwyczaj jednak umieszczona jest w desce rozdzielczej na wysokości sprzęgła. W skrzynce są bezpieczniki mini i standard. Drugą skrzynkę zlokalizujesz pod maską przy akumulatorze.

Spalony bezpiecznik wyciągniesz przy pomocy chwytaka, który jest w skrzynce. Potem musisz odczytać wartość natężenia prądu, w tej kwestii pomoże ci instrukcja samochodu. W razie problemów zachęcamy do kontaktu z naszym warsztatem samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim.

PHU ASPOL to nie tylko dobry wybór, jeśli interesuje cię pełna mechanika pojazdowa w Tomaszowie Mazowieckim, ale również to dobra decyzja, gdy szukasz sklepu z częściami samochodowymi. W ofercie naszego sklepu znajdziesz rozmaite auto części, w tym bezpieczniki samochodowe, akumulatory, filtry powietrza, kabinowe i oleju, szczęki, klocki, tarcze i zaciski hamulcowe, elementy zawieszenia, części do układu chłodniczego, wydechowego, hamulcowego, kierowniczego czy klimatyzacji oraz narzędzia warsztatowe i wyposażenie warsztatu. Zapraszamy do naszego moto sklepu w Tomaszowie Mazowieckim!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!