Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą?

co_warto_sprawdzic_w_samochodzie_przed_zima.jpg

Obecne zimy są łagodniejsze od tych, które miały miejsce kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że są mniej niebezpieczne dla kierowcy i samochodu. Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą, aby przetrwać ten wyjątkowo niebezpieczny okres bez problemów?

Dlaczego z jednej strony mówi się, że obecne zimy są łagodniejsze, a z drugiej, że są bardziej niebezpieczne? Czy to sobie nie przeczy? Nie. Obecnie w okresie zimowym nie ma tak wielu bardzo mroźnych dni. Jest za to zdecydowanie więcej dni z temperaturą oscylującą wokół zera. Typowe zagrożenia w trakcie współczesnej zimy związane są z wysokim stopniem zagrożenia ze strony korozji (duża ilość wilgoci, błota i soli drogowej, mającej na celu ochronę przed zamarzaniem wody), stale mokrymi drogami, deszczami, a także nielicznymi, ale bardzo mroźnymi dniami (zazwyczaj w styczniu), które mogą spowodować zniszczenie akumulatora. Jak się przed tym chronić?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed zimą?

Jest kilka żelaznych punktów, które niemal zawsze sprawdza się przed zimą.

  • Sprawdź stan podwozia samochodu pod kątem występowania korozji. Nawet niewielkie naloty korozji są niebezpieczne. W trakcie zimy na podwoziu będzie osadzać się błoto, kurz i sól drogowa. W połączeniu z wilgotnym powietrzem stworzy to idealne warunki do rozwoju korozji. Niewielkie naloty na podwoziu przed zimą zmienią się w poważne uszkodzenia po zimie.

Nasza rada to: rozważ zneutralizowanie nalotów korozji specjalną substancją chemiczną na rdzę. Rozważ położenie warstwy antykorozyjnej na podwozie, po uprzednim piaskowaniu.

  • Sprawdź poziom oleju silnikowego w jednostce napędowej i oleju przekładniowego w skrzyni biegów. W niskich temperaturach oleje będą gęstnieć, utrudniając rozruch i pracę silnika oraz skrzyni biegów w pierwszych chwilach po uruchomieniu auta. Jeśli olej silnikowy lub przekładniowy nie był dawno wymieniany – rozważ ich wymianę przed zimą.
  • Sprawdź stan akumulatora w swoim aucie, a także alternatora i jego regulatora napięcia. Bez sprawnego akumulatora, z odpowiednią ilością prądu, nie uruchomisz silnika w samochodzie z silnikiem diesla i benzynowym. Nie uda Ci się także uruchomić auta z napędem hybrydowym ani pojazdu elektrycznego. Dlatego zleć specjalistom sprawdzenie stanu akumulatora i napięcia, generowanego przez alternator.

Nasza rada: jeśli jeździsz na krótkich trasach i rzadko eksploatujesz auto w trakcie zimy, rozważ zakup prostownika albo ładowarki mikroprocesorowej. Dzięki nim doładujesz akumulator do pełna, chroniąc go przed zniszczeniem.

  • Skontroluj stan płynu chłodniczego. Ważna jest temperatura zamarzania i zagotowania. Dobry płyn jest odporny na zamarzanie w temperaturze do minus 35 stopni i na zagotowanie w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza. Jeśli płyn nie spełnia wymagań: wymień płyn albo skoryguj jego działanie za pomocą odpowiedniej dawki koncentratu (możliwe do wykonania przez specjalistów w warsztacie, w autach, które mają w układzie płyn chłodzenia, oparty o koncentrat zalecany przez producenta auta, mieszany z wodą zdemineralizowaną).
  • Sprawdź stan opon wielosezonowych, które masz zamontowane na kołach. Sprawdź wysokość bieżnika, potencjalne uszkodzenia i rotuj opony tak, aby zużywały się równomiernie.
  • Jeśli stosujesz opony zimowe, także sprawdź ich stan przed montażem. Zleć montaż nowych wentyli. Pamiętaj, że w przypadku opon wielosezonowych i zimowych, graniczna wartość bieżnika to 3,5 milimetra.
  • Wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy. Jeśli w zbiorniczku nadal jest dużo płynu letniego, po prostu dolej do niego zimowy koncentrat płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdź poprawność pracy wycieraczek, a dokładniej piór, mechanizmu i układu spryskiwaczy. Wszystko musi pracować sprawnie, bez podskakiwania, woni spalonej elektryki, zostawiania smug i niedoczyszczonych powierzchni. W trakcie zimy będziesz korzystać z wycieraczek bardzo często!
  • Sprawdź poprawność pracy ogrzewania kabiny i klimatyzacji. Będziesz ich potrzebować do ogrzewania wnętrza auta i do usuwania nadmiaru pary.
  • Rozważ zabezpieczenie lakieru przed zimą, za pomocą dobrego wosku albo powłoki kwarcowej lub ceramicznej.

Co warto kupić przed zimą do auta?

Zaopatrz się koniecznie w miękką szczotkę do usuwania śniegu, a także odmrażacz w sprayu do szyb. Nigdy nie skrob szyb. Odmrażacz pozwoli Ci bez problemu usunąć lód z szyb i uwolnić wycieraczki. Przyda Ci się także składana saperka do usuwania nadmiaru śniegu spod auta i nadkoli. Rozważ także zakup pokrowca na szyby albo na całe auto, jeśli nie korzystasz z garażu albo wiaty.

PHU Aspol – mechanik w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na kontrolę auta przed zimą

Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić auto przed zimą – nasz warsztat samochodowy w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza. Nasza siedziba mieści się przy ulicy Głównej 76. Nasi mechanicy dokładnie sprawdzą Twoje auto, aby zima nie była dla niego żadnym problemem. W skład naszej firmy wchodzi także świetnie zaopatrzony sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim. Kupisz w nim wszystko, czego potrzebuje Twoje auto na zimę.

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!