Co sprawdzić w samochodzie przed wakacyjnym wyjazdem?

samochod_przed_wakacjami.jpg

Usterka w samochodzie podczas wyjazdu to ogrom stresu, nerwów i emocji, dlatego warto sobie tego oszczędzić. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić kilka najważniejszych elementów w wyposażeniu samochodu. O co należy zadbać w pierwszej kolejności? Jak sprawdzić, czy Twój samochód jest gotowy do przemierzenia setek tysięcy kilometrów? Sprawdź to i bądź pewien, że wyruszasz w bezpieczną i komfortową podróż!

Obowiązkowe wyposażenie

  • gaśnica typu ABC z hologramem umieszczona w łatwo dostępnym miejscu,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • tablica rejestracyjna, która powinna być czytelna i nieuszkodzona.

Jeżeli kierowca nie będzie miał w samochodzie któregoś lub wszystkich elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu, to grozi mu kara pieniężna. W jakiej wysokości? Wysokość kary zależy przede wszystkim od tego, na jakiej drodze złapie Cię policja. Na autostradzie zapłacisz najwięcej. Za brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy zapłacisz od 20 do nawet 500 złotych. Jednak to nie jedyny powód, dla którego policjant może przyznać Ci mandat - jest nim również przeterminowana gaśnica. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy zarówno gaśnica, jak i trójkąt ostrzegawczy znajdują się w bagażniku Twojego samochodu.

Poziom oleju i innych płynów

Nawet jeśli Twój samochód jest regularnie serwisowany, to przed podróżą warto zajrzeć pod maskę i sprawdź stan oleju i płynów eksploatacyjnych. Zacznijmy więc od sprawdzenia oleju silnikowego, którego zużycie zależy m.in. od tego, jak ciężkie bagaże przewozisz i z jaką prędkością się przemieszczasz. Jak sprawdzić, czy poziom oleju silnikowego jest odpowiedni? Przede wszystkim nie sprawdzaj stanu oleju tuż po zgaszeniu silnika - odczekaj 10-15 minut. Auto powinno stać na równej, w miarę płaskiej powierzchni - tak, aby wynik był jak najbardziej miarodajny. Dopiero wtedy możesz sprawdzić dokładnie, jaki jest poziom oleju. Wykorzystaj do tego wskaźnik prętowy, czyli tak zwany bagnet, wsadź go do odpowiedniego zbiornika i zobacz, gdzie znajduje się olej. Jeżeli jest on pomiędzy minimalną i maksymalną wartością, to znaczy, że wystarczy na około 50 godzin pracy silnika w normalnych warunkach. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie przed wielogodzinnym wyjazdem.

W kwestii płynów eksploatacyjnych warto sprawdzić również poziom płynu chłodzącego i hamulcowego. Płyn chłodzący należy sprawdzać w zbiorniczku wyrównawczym lub w miejscu, gdzie znajduje się podziałka kontrolna. Z kolei o braku płynu hamulcowego poinformuje nas kontrolka. Jeżeli zauważysz bardzo niski poziom płynu hamulcowego, to może się okazać, że do wymiany będą tarcze i klocki hamulcowe. Warto sprawdzić ich stan przed wyjechaniem w podróż i mieć pewność, że nie zabraknie Ci ich w połowie trasy.

Zużycie wycieraczek

Zdarza się, że podczas wakacyjnego wyjazdu dopadnie nas ulewa czy inne niesprzyjające warunki pogodowe. Dobrze być na takie okoliczności przygotowanym, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić stan wycieraczek. Wycieraczki, które nie działają prawidłowo nie tylko mogą zarysować szybę, ale przede wszystkim zmniejszają komfort jazdy i bezpieczeństwo. Jak sprawdzić, czy niezbędna jest wymiana wycieraczek? Na kilka tygodni przed wyjazdem sprawdź, jak pracują wycieraczki - czy nie zostawiają smug i dobrze zbierają brud i wodę, a także, czy nie pozostawiają zamgleń. Mechanizm wycieraczek nie powinien również piszczeć ani skrzypieć. Podczas sprawdzania wycieraczek zwróć również uwagę na to, czy nie są one uszkodzone, czy nie mają pękniętej gumy czy piór. Jeżeli wycieraczki nie są w stanie odprowadzać wody lub pozostawiają smugi - wymień je i oszczędź sobie nerwów w podróży spędzonych na poszukiwaniu profesjonalnej hurtowni motoryzacyjnej.

Pamiętaj! Oprócz wycieraczek warto skontrolować również stan świateł. Włącz wszystkie światła i sprawdź ich działanie z każdej strony. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ze światłami wszystko będzie w porządku - do schowku włóż kilka zapasowych żarówek. Zarówno wycieraczki, jak i żarówki samochodowe z powodzeniem kupisz w większości hurtowni i sklepów motoryzacyjnych.

Gdzie zaopatrzyć się w artykuły motoryzacyjne przed wyjazdem na wakacje? Sklep z częściami samochodowymi Tomaszów Mazowiecki

W artykuły i części samochodowe warto zaopatrywać się w godnym zaufania miejscu, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. I my mamy takie do polecenia! Szukasz sklepu motoryzacyjnego w Tomaszowie Mazowieckim? Poznaj miejsce z wieloletnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej i z najlepszymi specjalistami, którzy chętnie przygotują Twój samochód na najdalszą podróż na świecie. PHU Aspol to nie tylko hurtownia motoryzacyjna w Tomaszowie Mazowieckim, ale również warsztat samochodowy zajmujący się mechaniką pojazdową. Jeżeli potrzebujesz porady - skieruj się tam, a na pewno się nie zawiedziesz!

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Wyślij je do nas - odpowiemy!